×
 • Sport
 • Sport

  Renditja e 32 klubeve të Ligës së Kampionëve sa i përket shpenzimeve: PSG dhe City në krye, Barcelona e fundit

  FrontOnline
  19 Shtator 2023

  Afati kalimtar veror për transferimin e futbollistëve ka përfunduar dhe nuk kanë munguar shpenzimet e mëdha nga klubet evropiane.

  Liga e Kampionëve për sezonin e ri do të startojë sonte dhe 32 ekipe pjesëmarrëse synojnë trofeun e madh.

  32 klubet pjesëmarrëse në Ligën e Kampionëve për këtë edicion kanë shpenzuar së bashku 3 miliard euro për transferimin e futbollistëve të rinj.

  Dy klubet që kanë shpenzuar më së shumti janë Paris Saint Germain dhe Manchester City që kanë shpenzuar nga 241,1 milionë euro për futbollistët e afruar në radhët e tyre.

  Arsenal, Manchester United dhe Bayern Munich janë në top pesëshe sa i përket skuadrave që kanë shpenzuar më së shumti.

  Befasia padyshim që është Barcelona, me klubin katalunas që është skuadra që ka shpenzuar më së pakti nga 32 ekipet pjesëmarrëse në Ligën e Kampionëve.

  Katalunasit në afatin kalimtar veror kanë shpenzuar vetëm 3,2 milionë euro për transferime dhe ndodhen në pozitën e fundit.

  Kjo është një renditje e të gjitha 32 klubeve në Ligën e Kampionëve këtë sezon bazuar në atë se sa shpenzuan në tregun e transferimeve këtë verë.

  1. PSG – 241.1 milionë euro

  2. Manchester City – 241.1 milionë euro

  3. Arsenal – 234.9 milionë euro

  4. Manchester United – 206.7 milionë euro

  5. Bayern Munich – 155 milionë euro

  6. Newcastle United – 153.2 milionë euro

  7. Leipzig — 152.5 milionë euro

  8. Real Madrid – 129.5 milionë euro

  9. AC Milan – 114 milionë euro

  10. Napoli – 104 milionë euro

  11. Benfica – 69 milionë euro

  12. Inter Milan – 64.2 milionë euro

  13. Lens — 63,9 milion €

  14. Borussia Dortmund – 62 milionë euro

  15. PSV — 53,5 milionë euro

  16. Lazio – 37.2 milionë euro

  17. Feyenoord – 37.2 milionë euro

  18. Atletico Madrid – 33.7 milionë euro

  19. Porto — 33.4 milion €

  20. Sevilla — 32 milionë euro

  21. Union Berlin — 32 milion €

  22. Salzburg – 30.3 milionë euro

  23. Galatasaray – 29.2 milionë euro

  24. Celtic – 22.3 milion €

  25. Sporting Braga – 17.8 milionë euro

  26. Real Sociedad – 17.4 milionë euro

  27. Crvena Zvezda – 12.4 milionë euro

  28. Shakhtar Donetsk – 12 milionë euro

  29. Royal Antwerp – 10.5 milion €

  30. Copenhagen  — 8 milionë euro

  31. Young Boys — 3.9 milion €

  32. Barcelona – 3.4 milionë euro/Telegrafi

  Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…
  Nga Rubrika
  Sport04 Tetor 2023
  Manchester City ka dalë fitues në momentet e fundi nga përballja me Leipzig në "Red Bull Arena", Newcastle i ka dhënë një...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Sport04 Tetor 2023
  Zyrtari i VAR-it, Darren England, nuk do të ndajë drejtësinë në asnjë ndeshje të Liverpoolit për pjesën tjetër të sezonit pas përfshirjes...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.