×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Rëndësia e ullinjve për shëndetin e njeriut

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Shumë njerëz do të thonë se i urrejnë ullinjtë vetëm për një arsye, ajo është mënyra e shijimit të tyre.

  Të gjithë ullinjtë shijojnë të ngjashëm, edhe pse mund të gjenden në forma dhe ngjyra të ndryshme.

  Pjesa më e keqe janë lëngjet e tyre të neveritshme që përzihen me çdo ushqim me të cilin preken.

  Njerëzit përdorin ullinj në shumë lloje ushqimesh si sandviçë, sallata dhe madje edhe në pije, si një martini.

  Vaji i Ullirit mund të parandalojë goditjet tek të moshuarit

  Studime të shumta paraqesin idenë se vaji i ullirit mund të shoqërohet me një rrezik të zvogëluar të goditjes nga të moshuarit. Studiuesit ekzaminuan të dhënat mjekësore të 7,625 personave mbi 65-vjeç nga tre qytete të ndryshme franceze, Bordeaux, Montpellier dhe Dijon.

  Ullinjtë e Zinj të Shqipërisë Për Shëndet Afatgjatë - AgroWeb

  Të gjithë pjesëmarrësit nuk kanë pasur goditje në tru dhe supozimet u bënë bazuar në përdorimin e tyre të vajit të ullirit.

  Pas pesë vjetësh kur filluan provimet, u regjistruan 148 goditje.

  Vaji i ullirit si parandalimi i kancerit

  Studimet kanë treguar që një konsum më i madh i vajit të ullirit mund të parandalojë zhvillimin e kancerit, shkruan healthy life boxx. Në 19 studime u zbulua se njerëzit që konsumojnë një sasi të madhe të vajit të ullirit, rrezikojnë më të ulët të zhvillimit të kancerit të gjirit dhe stomakut.

  Ajo që ndalon procesin dhe ciklin jetësor të qelizave të kancerit të gjirit janë fitonutritentët e ullirit, siç janë uvaol, oleanolik dhe erythrodiol.

  Shumë studiues besojnë se konsumi i madh i vajit të ullirit në vendet mesdhetare është arsyeja pse kaq pak njerëz zhvillojnë kancerin e gjirit ose stomakut.

  Shkakton kancer! Kujdes si gatuani me vajin e ullirit - Shëndeti

  Vaji i ullirit mbron nga sëmundjet e nxehtësisë

  Ekspertët konfirmojnë që njerëzit që konsumojnë vaj ulliri kanë një rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës.

  Vaji i ullirit mund të ulë presionin e gjakut që është arsyeja kryesore për sëmundjet e zemrës dhe madje edhe vdekjen.

  Mund të ulë inflamacionin, të përmirësojë shtrëngimin e enëve të gjakut, mbron kolesterolin nga oksidimi dhe ndihmon në parandalimin e koagulimit të tepërt të gjakut.

  Rikthehet Blasta, Artani i kërkon falje nga zemra
  Nga Rubrika
  Lifestyle08 Dhjetor 2023
  Gjithçka rrotullohet rreth mënyrës se si mendoni. Nga mënyra se si i perceptoni gjërat dhe nga ajo që lejoni të ndikojë tek...
  Lifestyle07 Dhjetor 2023
  Ushqimet e ëmbla nuk kanë reputacionin më të mirë: nga pijet e gazuara të ëmbla deri te karamelet dhe ëmbëlsirat, të gjithë...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Për shkak të rrezikut të mundshëm për shëndetin e njerëzve, çaji i mentes, i cili përmban lëndë të parë të furnizuar nga...
  Të tjera
  Vip08 Dhjetor 2023
  Moderatori i spektaklit Alaudin Hamiti ia ka bërë një pyetje Blerandos, “dikush të sheh si lojtar të fortë dikush më pak të...
  Vip08 Dhjetor 2023
  Blerando ka folur për shoqërinë e tij më Bleron brenda shtëpisë së Big Brother VIP Kosova 2. Ai ka thënë se është...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira të ulëta në orët e mëngjesit, të cilat në orët vijuese...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Fondi Sovran i Kosovës i cili ka kaluar në leximin e parë në Kuvendin e Kosovës është diskutuar sot në EURO n’7....
  Sport08 Dhjetor 2023
  Juventusi ka arritur të shënojë fitore ndaj Napolit me rezultat 1-0 në derbin e javës së 15-të të Serie A. Pjesa e...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Shtetet e Bashkuara kanë vënë veto në Rezolutën e cila ka bërë thirrje për armëpushim të menjëhershëm në Gazë. 13 nga anëtaret...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.