×
 • Auto
 • Auto

  Renault prezantoi Twingon e re

  FrontOnline
  17 Nëntor 2023

  Renault ka njoftuar se së shpejti do të nxjerrë në treg Twingo-në e re elektrike me çmim deri në 20 mijë euro, pa subvencione, duke iu bashkuar një tjetër prodhuesi francez, Citroën, në garën për tregun e makinave elektrike, përcjell FrontOnline.

  Automjeti i vogël i qytetit do të dalë në treg në Evropë në vitin 2026. Renault njoftoi risinë një muaj pasi Citroën shpalli automjetin e saj elektrik ë-C3 me një çmim prej 23,300 euro dhe premtoi një version për 19,990 euro në fillim të 2025.

  Renault prezantoi gjithashtu prototipin e parë të Twingo-së së re. Me fenerët e rrumbullakët dhe pjesën e pasme të rrumbullakosur, ajo i ngjan linjave të modelit të lançuar në vitin 1993, i cili që atëherë ka shitur më shumë se 2.5 milionë njësi.

  Twingo-ja e re elektrike duhet të përfundojë në më pak se tre vjet.

  Nuk janë publikuar të dhëna për jetëgjatësinë e baterisë, por prodhuesi premton një konsum shumë të ulët prej 10 kWh/100 km, që është pothuajse gjysma e atij të shumicës së automjeteve elektrike.

  Twingo elektrike duhet të lëshojë 75 për qind më pak emetime CO2 në ciklin e tij të jetës në krahasim me mesataren e automjeteve aktuale.

  Twingo i ri do të prodhohet në Evropë, por jo në Francë, por në Novi Mesto slloven, ku montohen edhe modelet e sotme Twingo.

  Ampere, dega e re e Renault, do të prezantojë shtatë modele deri në vitin 2031: Mégane elektrike, Scenic, R5 dhe R4, Twingo dhe dy modele shtesë./FrontOnline/

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet, vendet që do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Auto02 Dhjetor 2023
  E nxitur nga një valë modelesh të reja të përballueshme, pjesa e tregut të automjeteve elektrike në Bashkimin Evropian do të rritet...
  Auto01 Dhjetor 2023
  Tesla zbuloi të enjten çmimet për veturën elektrik Cybertruck, duke filluar nga 60,990 dollarë për variantin me kosto më të ulët, mbi...
  Auto30 Nëntor 2023
  Kreu i Stellantis, Carlos Tavares, thotë se koncerni i madh është gati të rregullojë strategjinë e tij elektrike bazuar në rezultatet e...
  Të tjera
  Vip03 Dhjetor 2023
  Blero dhe Kaderi kanë shpalosur detaje rreth jetës private të tyre. Kaderi ka treguar se ajo është rritur vetëm nga babai pasi...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Teksa qëndronin në oborr Ylli, Besi dhe Santiana, Ylli thirri Ganiun për t’i treguar diçka për njërën nga banoret. Ai i tregoi...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Buci dhe Santiana kanë biseduar, janë përplasur dhe përsëri kanë qeshur e janë thumbuar me njëri-tjetrin. Por mbrëmë Buci ka paralajmëruar Santianën...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova, Blero dhe Edona kanë rikthyer raportet e mira mes tyre. Përndryshe ata diskutuan edhe për lojën...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Komediani i shtëpisë së Big Brother VIP Kosova, Gani Gërmia ka treguar se ka një plan gjigant. Këtë e shpalosi me Besin...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Banorja e Big Brother VIP Kosova, Santiana është tashmë e njohur për temperamentin e saj. Ajo i tha Ganiut me gjuhë të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.