×
 • Auto
 • Auto

  Renault do të lansojë një veturë të re elektrike me çmim të lirë

  FrontOnline
  14 Nëntor 2023

  Njësia e re e Renault, Ampere, e fokusuar në zhvillimin e automjeteve elektrike do të njoftojë këtë javë lansimin e një automjeti elektrik me çmim të përballueshëm.

  Renault e krijoi Ampere-n si një divizion të veçantë për t’u fokusuar në automjetet elektrike, megjithëse do të prodhojë automjete të markës Renault sikurse modelin Renault 5 të ri, tërësisht elektrik, që do të dalë në shitje në fund të vitit të ardhshëm.

  Duke u përqendruar vetëm tek EV-të, Ampere shpreson të jetë në gjendje të zvogëlojë kostot në zhvillimin dhe prodhimin e automjeteve elektrike, përballë konkurrentëve nga prodhuesit kinezë të makinave.

  Partnerët e Renault në Aleancën e saj – Nissan dhe Mitsubishi – pritet të jenë gjithashtu investitorë në Ampere.

  Modeli i ri pritet të jetë më i vogël se Renault 5 dhe do të ndërtohet në Slloveni. Automjeti do të dalë në shitje në vitin 2026./FrontOnline/

   

   

  Juliana: E kuptoj që e kam lëndu djalin dhe e marr mbi supet e mia këtë (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Auto02 Dhjetor 2023
  E nxitur nga një valë modelesh të reja të përballueshme, pjesa e tregut të automjeteve elektrike në Bashkimin Evropian do të rritet...
  Auto01 Dhjetor 2023
  Tesla zbuloi të enjten çmimet për veturën elektrik Cybertruck, duke filluar nga 60,990 dollarë për variantin me kosto më të ulët, mbi...
  Auto30 Nëntor 2023
  Kreu i Stellantis, Carlos Tavares, thotë se koncerni i madh është gati të rregullojë strategjinë e tij elektrike bazuar në rezultatet e...
  Të tjera
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Pas vrasjes së Liridona Ademajt, dhjetëra qytetarë në Tiranë kanë dalë në protestë, me thirrje kundër vrasjeve të vajzave dhe grave. Protestuesit...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Leonard Ademaj shkoi në mëngjes në Gjykatën Themelore në Prishtinë, aty ku tre të dyshuarit për vrasjen e motrës së tij, përfshirë...
  Sport03 Dhjetor 2023
  Fundjava do të përfundojë me një super ndeshje në program. Kampioni në fuqi, Barcelona do të përballet me Atletico Madridin sonte me...
  Sport03 Dhjetor 2023
  Në Hamburg të Gjermanisë u hodh shorti për fazën finale të Euro 2024 teksa Franca u shortua në Grupin D së bashku...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Mbrëmë banorët e Big Brother VIP Kosova kanë realizuar sfidës së kapitenit. Gjatë sfidës, ishte Buci ai që ngacmoi Edonën. Ai e...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Gani Gërmia nuk është duke i ndalur shakatë e tij me banorët e tjerë të shtëpisë së Big Brother VIP Kosova 2....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.