Bota/Rajoni

Rekord i ri i të infektuarve me koronavirus në botë

Rekord i ri i të infektuarve me koronavirus në botë
10:11 | 28 Qershor 2020

Numri i përgjithshëm i rasteve deri sot me COVID-19 në botë ka arritur gati në 10 milionë të infektuar.

Kjo shënon një përhapje mjaft të madhe të kësaj sëmundjeje, që la të vdekur gati gjysmë million persona në shtatë muaj.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, ky numër është dyfishi i virusit sezonal influence që shënohet cdo vjet.

Rritja e numrit të rasteve vjen pas lirimit të masave të kufizimit nga shumë shtete të prekura, për të mundësuar kthimin në punë dhe lëvizjen e lirë.

Kush ështe kosovari THE VICTOR që synon tregun e jashtëm? (video)

Të tjera