×
 • Lajme
 • Lajme

  Rekomandimi për strategji të re, sot në Gjilan nuk u lejua marrja e mostrave për testim

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës dhe Ministria e Shëndetësisë, të dielën mbrëma kanë nxjerrë një rekomandim përmes së cilit kanë njoftuar për një strategji të re të testimeve për COVID-19. Ky rekomandim është dërguar në qendrat rajonale të shëndetit publik. Por, si duket ka hasur në keqkuptim. Kjo pasi në komunën e Gjilanit, sot nuk është lejuar marrja e mostrave për testim.

  Nënkryetari i Komunës së Gjilanit, Arbër Ismajli, ka thënë për Gazetën Express se gjatë ditës së sotme nuk është lejuar marrja e mostrave të dyshuara për COVID-19 në këtë komunë.

  “Sot nuk është marrë asnjë mostër. Nuk na është lejuar të marrim mostra në Gjilan. Qendra rajonale e shëndetit publik sot nuk e ka marrë asnjë mostër, për shkak të një njoftimi nga IKSHPK-ja dhe MSh’ja”, ka thënë Ismajli.

  Ismajli tha se ende nuk kanë dalë rezultatet e mostrave të marra nga data 19 deri më 21 qershor.

  “Jemi në pritje të afër 100 mostrave që janë marrë për testim më 19, 20 dhe 21 qershor, rezultatet e tyre nuk kanë dalë ende”, deklaroi Ismajli.

  Ndërkohë, Ministria e Shëndetësisë sot ka sqaruar rekomandimin për përditësimin e strategjisë së testimeve.

  Përmes një komunikate drejtuar mediave, ky institucion ka bërë me dije se do të testohen të gjitha rastet e hospitalizuara në Klinikën Infektive dhe repartet e dedikuara për pacientët me COVID-19, personeli shëndetësor me shenja dhe simptoma të infeksionit si dhe personeli që ka pasur kontakt të afërt dhe të pambrojtur me të infektuarit.

  Testimeve do t’u nënshtrohen edhe të gjitha kontaktet e afërta të personit COVID-19 pozitiv, të cilët kanë shenja dhe simptoma të kësaj sëmundje, personat e moshuar dhe personat me sëmundje kronike dhe të gjitha rastet e dyshuara që kanë shenja klinike në SARS në komunitet apo institucionet e mbyllura (shkolla, spitale, shtëpi të pleqve, burgje).

  Super oferta nga Sharr Travel/ Vetëm 70€ për person në Hotel VM Resort & Spa 5* në Durrës
  Nga Rubrika
  Lajme28 Nëntor 2023
  Ylli botëror, Rita Ora ka uruar Shqipërinë në Ditën e saj të Pavarësisë. Përmes një postimi në Instagram, Ora ka bashkëngjitur në...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Sot, në pritjen e organizuar nga Baroness Blake për nderë të Ditës së Falmurit Kombëtar, ambasadori i Republikës së Kosovës, në Britani,...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Banorët e Fushë Kosovës kanë mbetur pa ujë që gjashtë orë, të martën, më 28 Nëntor në ditë feste. Kështu i tha...
  Të tjera
  Lajme28 Nëntor 2023
  Dy persona kanë mbetur të lënduar pas një aksidenti në rrugën Mitrovicë-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Maxhunaj. Këtë për Front Online e ka...
  Vip28 Nëntor 2023
  Vesa Vllasaliu, ish banorja e BBVK , me të rrëfyer historinë e tradhëtisë së të fejuarit të saj Mërgimit, e bëri atë...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, tha se në takimin e ministrave të Jashtëm të NATO-s në sesion paraprak kanë folur...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Për historinë e shtetit shqiptar, të rinjtë e Kosovës dhe Shqipërisë janë të informuar. Kështu po thotë në një rrëfim për Front...
  Sport28 Nëntor 2023
  Drita ka ndarë rrugët me trajnerin grek Akis Vavalis pas shtatë muajve qëndrim të tij në qytetin e Gjilanit. Humbja nga Prishtina...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Siguria ushqimore në lëvizjen e lirë të kafshëve në vendet kufitare për të eliminuar sëmundjet e transmetueshme, por nga ana tjetër tregu...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.