Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Regjistrohet temperatura më e lartë në Tokë që prej 1913-ës

  FrontOnline
  17 Gusht 2020

  Temperatura prej 54.4 gradë është arritur në Parkun Kombëtar Death Valley në Kaliforni.

  Regjistrimi i kësaj temperature po verifikohet nga Shërbimi Kombëtar i motit në SHBA, shkruan BBC.

  Nëse regjistrimi i Shërbimit Kombëtar të Motit është i saktë, do të jetë gjithashtu midis tre temperaturave më të larta që janë matur ndonjëherë në Luginën e Vdekjes (një luginë shkretëtirë në Kaliforninë Lindore) si dhe temperatura më e lartë ndonjëherë gjatë muajit gusht.

  ”Temperatura në Luginën e Vdekjes arriti në 54,4 gradë Celsius, në orën 15:41”, deklaroi Shërbimi Kombëtar i Motit në Twitter.

  Para kësaj, temperatura më e nxehtë e regjistruar në mënyrë të besueshme në tokë ishte 54 gradë – gjithashtu në Luginën e Vdekjes në 2013.

  Sipas një analize të vitit 2016 nga historiani i motit, Christopher Burt, temperaturat e tjera në rajon të regjistruara në 1913 nuk vërtetojnë leximin e Luginës së Vdekjes.

  Një temperaturë tjetër rekord për planetin – 131F, ose 55C – u regjistrua në Tunizi në vitin 1931, por Burt tha që ky lexim, si dhe të tjerët të regjistruar në Afrikë gjatë epokës koloniale, kishin “çështje serioze të besueshmërisë”.

  Shumë sport në platformën Artmotion, sezoni i ri në ligat më të forta të botës sjellë shumë ekskluzivitete
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Një burrë është gjobitur me 121 mijë euro për tejkalim të shpejtësisë. Kjo ngjarje jo e zakonshme ndodhi të shtunën në Finlandë,...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, beson se vendi i tij ka mjaftueshëm armë për ta nisur kundërofensivën ndaj Rusisë. Kuleba,...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Një shofer në Finlandë mori gjobën më të lartë ndoshta për tejkalim shpejtësie. Ai është gjobitur me 121 mijë euro, pasi gjobat...
  Të tjera
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Ish-zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence, më 5 qershor e shpalli veten kandidat në garën presidenciale të republikanëve për pozitën e presidentit, duke nisur...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Wagner nën drejtimin e Yevgeny Prigozhin arrestoi një komandant rus, që konfirmon grindjen e grupit mercenar me Ministrinë e Mbrojtjes. Në një...
  Lajme05 Qershor 2023
  Është gjetur dhe konfiskuar në veri të Kosovës një veturë me targa gjermane, e cila dyshohet se është vjedhur në Gjermani. Sipas...
  Lifestyle05 Qershor 2023
  “Kam nevojë për një pushim, për të shkuar në plazh dhe për të pushuar”. Nuk është e çuditshme të dëgjosh këtë dëshirë...
  Lajme05 Qershor 2023
  Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, i është kundërpërgjigjur ministrit të Bujqësisë, Faton Peci duke e etiketuar si “Inspektori Peci në botën...
  Lajme05 Qershor 2023
  Në lidhje me situatën në veri, anëtari i kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Zenun Pajaziti ka thënë se aktivitetet e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.