×
 • Lajme
 • Lajme

  Refuzohet ankesa e Thaçit për legjitimitetin e Speciales

  FrontOnline
  16 Nëntor 2021

  Mbrojtësit e ish-kreut të UÇK-së, Hashim Thaçi, kanë paraqitur sot ankesë kundër vendimit të gjyqtarit të Këshillave të Specializuara të Kosovës (KSK).

  Gjykatësi refuzoi kërkesat e tyre për pezullim të procedurës dhe refuzim të aktakuzës, me të cilën ata kundërshtuan legjitimitetin dhe ligjshmërinë e asaj gjykate, themelimin e saj, formën e aktakuzës dhe të tjera.

  Ata me ankesë kërkojnë nga Dhoma e Apelit e KSK-së që të vërtetojë se asaj gjykate i ka skaduar mandati, si dhe se Thaçit i janë shkelur të drejtat “aq sa vazhdimi i gjykimit kundër tij do të cenonte thelbësisht kuptimin të kësaj procedure.

  Ndër të tjera, në ankesën e shkruar në 20 faqe, avokatët mbrojtës deklaruan se gjykata (SVK) nuk i plotëson kushtet e Konventës Evropiane për të Drejtat e Njeriut, sepse nuk është e pavarur dhe e paanshme.

  “Mbrojtja pretendon se Ligji për KGJK-në (i miratuar nga Kuvendi i Kosovës) krijoi atë që zbatohet në praktikë për një gjykatë të jashtëzakonshme dhe se KGJK nuk i plotëson garancitë e pavarësisë dhe paanësisë, pasi që Ligji për nuk parashikon rregulla adekuate për Përbërja dhe emërimi i anëtarëve të saj, kohëzgjatja e shërbimit, arsyet e shkarkimit, refuzimit dhe shkarkimit të anëtarëve të saj”, thuhet në parashtresën e mbrojtjes së Thaçit.

  Arsyeja e dytë e ankesës ka të bëjë me të drejtën për gjykim brenda një afati të arsyeshëm, për të cilën ata pretendojnë se nuk ekziston sepse Thaçi dyshohet se ka qenë nën dyshime që nga 7 janari 2011, kur raporti i Raportuesit Special të Këshillit të Evropës Dick Marty për organet e njeriut është publikuar trafikimi në Kosovë. Avokatët mbrojtës vazhdojnë të ankohen se raporti i Martit është përfshirë si “dokument themelor i asaj gjykate” sepse, siç pretendojnë ata, në atë mënyrë shkelet prezumimi i pafajësisë së Thaçit.

  Në raport, ndër të tjera, Marty dënoi “krimet monstruoze”, shprehu “një ndjenjë të tërbimit moral” duke lexuar raportet për Thaçin si “lojtar kyç në strukturën mafioze të krimit të organizuar në Kosovë”, kujtojnë avokatët e Thaçit.

  Ata më tej shtojnë se raporti kontrovers i Dik Martit thotë se ‘burimet e dorës së parë’ i treguan në mënyrë të besueshme Thaçit dhe anëtarëve të tjerë të rrethit të tij të ngushtë, se ata urdhëruan, dhe në disa raste mbikëqyrën personalisht, atentate, ndalime, rrahje dhe testime.

  Në fund, avokatët e Thaçit përsëritën pretendimin e mëparshëm se sipas Kushtetutës së Kosovës, mandati i asaj gjykate ka skaduar më 3 gusht 2020, që do të thotë se ata nuk mund të punojnë fare dhe as të gjykojnë askënd.

  “Konstatimi i gjyqtarit se mandati i përkohshëm i gjykatës dhe i prokurorisë nuk ka skaduar më 3 gusht 2020, bazohet në moskuptimin e procesit të kontrollit kushtetues përmes të cilit vlerësohen ligjet dhe amendamentet në Kosovë. Duke mos marrë parasysh procedurën dhe efektin juridik të shqyrtimit të Gjykatës Kushtetuese, gjyqtari ka bërë një gabim në zbatimin e ligjit, i cili ka gabuar edhe vendimin e tij për mandatin e përkohshëm të KSK -së”, kanë deklaruar avokatët.Përveç Thaçit, ankesa kanë paraqitur edhe mbrojtësit e tre të akuzuarve të tjerë në të njëjtin rast, Kadri Veseli, Rexhep Selimi dhe Jakup Krasniqi.Avokatët e Veselit janë ankuar për shkeljen e të drejtave kushtetuese të të pandehurit, ndërsa ankesat e Selimit dhe Krasniqit janë ngritur për shkak të formës së aktakuzës./FrontOnline/

  Prince Espresso miku më i mirë i yjeve të Sunny Hill Festival
  Nga Rubrika
  Lajme13 Korrik 2024
  NATO i dha fundit takimit të saj vjetor në kryeqytetin e Shteteve të Bashkuara, duke festuar 75 vjetorin e formimit dhe marrë...
  Lajme13 Korrik 2024
  Sllobodan Vukçeviq, ambasadori i Serbisë në Tiranë, ka thënë se Serbia është e gatshme të zhvillojë marrëdhënie në të gjitha fushat me...
  Lajme13 Korrik 2024
  Njësitet Antikontrabande të Doganës së Kosovës, pas pranimit të informatës nga qytetarët për prezencën e barnave pa banderola, kanë kryer një kontroll...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Nënkryetari i Prishtinës, Alban Zogaj, ka bërë të ditur se rruga nga rrethi i vogël i Arbërisë e deri te rrethi i...
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka publikuar listën e plotë të zyrtarëve që i ka takuar gjatë vizitës së saj në Washington...
  Lajme13 Korrik 2024
  Sipas World Population Review, disa vende luftojnë më shumë me divorcin se të tjerët. Këto janë të dhënat për vitin 2022 dhe...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara mirëpritën samitin me rastin e 75-vjetorit të themelimit të NATO-s në kohë të trazuara politike. Ndërkohë që sulmet e...
  Lajme13 Korrik 2024
  Është përfshirë nga zjarri një trafo e rrymës në fshatin Sopijë në Suharekë. “Rreth orës 16:45 në fshatin Sopijë përfshihet nga zjarri...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kanë filluar pritjet e mërgimtarëve nëpër pikat kufitare për hyrë në Kosovë. Në pikëkalimin kufitar te Dheu i Bardhë, sipas Qendrës Kombëtare...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.