×
 • Sport
 • Sport

  Refugjate e luftës – Kosovarja Atdhetare Hoxha martohet me yllin anglez të ragbit

  FrontOnline
  19 Shtator 2023

  Gruaja e yllit anglez të ragbit, George Ford, Atdhetare Hoxha, iku nga lufta dhe mbërriti në Britaninë e Madhe në moshë të vogël si refugjate, por tani po jeton ëndrrën e saj.

  George Ford shënoi 27 pikë për të drejtuar Anglinë drejt një fitoreje madhështore të Kupës së Botës ndaj Argjentinës, pasi ata u reduktuan në 14 lojtarë pas tre minutash.

  Ford i dha fund beqarisë në tetor të vitit 2022, me të fejuarën nga Kosova, Atdhetare Hoxha, e cila është specialiste e hotelerisë.

   

  View this post on Instagram

   

  A post shared by George Ford (@george_fordy)

  Ajo mbërriti për herë të parë në Britani në vitin 1999 pasi kishte ikur nga lufta në Kosovë në moshën katërvjeçare.

  Duke ëndërruar të kishte restorantin e saj, zonja Hoxha vazhdoi ta arrijë këtë qëllim, duke e hapur “Sorella”, një restorant italian që ajo zotëron në qytetin e saj, Saddleworth, Greater Manchester.

   

  View this post on Instagram

   

  A post shared by George Ford (@george_fordy)

  “Kam ardhur këtu si refugjate katërvjeçare gjatë Luftës së Kosovës”, tha fillimisht Atdhetarja.

  “Kemi pasur një jetë të mrekullueshme në shtëpi. Ne kishim biznese familjare, por na i morrëm sa hap e mbyll sytë”.

  “Babai im filloi të punojë në kuzhinë për të përmirësuar anglishten e tij. Gjithmonë ka punuar në restorante, nga i vjen pasioni. Kur erdhëm këtu, nuk kishim asgjë”, përfundoi ajo. /Telegrafi

   

  View this post on Instagram

   

  A post shared by George Ford (@george_fordy)

   

   

  Çmime më të lira të naftës dhe oferta fantastike në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Sport26 Shtator 2023
  Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka nga sot do të jetë në postin e Zv.Presidentit të UEFA-s, duke u bërë...
  Sport26 Shtator 2023
  Menaxheri i Real Madridit, Carlo Ancelotti, ka konfirmuar Arda Guler është rikthyer nga lëndimi dhe mund të luajë në ndeshjen e ardhshme,...
  Sport26 Shtator 2023
  Barcelona do të duhet të jetë kreative në mënyrë që të sigurojë që ata të mbajnë Joao Felix dhe Joao Cancelo përtej...
  Të tjera
  Bota/Rajoni26 Shtator 2023
  Konfliktet e fundit me Ukrainën lënë pak zgjidhje, por konflikt të drejtpërdrejtë me NATO-n, tha zëvendëspresidenti i Këshillit të Sigurimit të Rusisë...
  Lajme26 Shtator 2023
  Gjykata Themelore në Pejë, ka shpallur aktgjykim dënues ndaj të akuzuarit Fatlum Deliu, për vrasjen e V.B., në qershor të 2021-ës në Klinë, duke...
  Sport26 Shtator 2023
  Barcelona do të duhet të jetë kreative në mënyrë që të sigurojë që ata të mbajnë Joao Felix dhe Joao Cancelo përtej...
  Bota/Rajoni26 Shtator 2023
  Zoleka Mandela, mbesa e presidentit të parë të zgjedhur në mënyrë demokratike të Afrikës së Jugut, Nelson Mandela, ka vdekur nga kanceri...
  Lajme26 Shtator 2023
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla deklaroi se Millan Radoiçiq, një ndër njerëzit më të afërt të presidentit serb Aleksandar Vuçiq,...
  Vip26 Shtator 2023
  Ish-ylli i WWE, Hulk Hogan u martua për herë të tretë gjatë fundjavës pasi kurorëzoi dashurinë me Sky Daily në Clearwater të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.