Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Reforma e skemave sociale nuk dihet se kur pritet të ndodhë

  FrontOnline
  29 Mars 2023

  Buxheti i Kosovës në një masë të madhe është i orientuar në skema sociale.

  Partia në pushtet ka premtuar se do të bëjë një reformë të skemave sociale ku do të përfshihet edhe reforma e skemave pensionale, mirëpo ende nuk dihet se kur pritet që kjo të ndodhë. Megjithatë, është e paqartë nëse kjo do të ndodhë deri në afatin e fundit të dhënë nga Kushtetuesja më 15 korrik për ta draftuar nenin 8 të Ligjit për Skemat Pensionale të Financuara nga Shteti.

  Për dy muaj e 18 ditë, Fatmir Bajramit nga Komuna e Prishtinës nuk po i njihet e drejta në pension si kontributpagues. Bajrami bashkë me punëtorë të tjerë të Radiotelevizionit të Prishtinës më 5 korrik të vitit 1990 ishin larguar nga puna nga forcat policore serbe. Edhe pse me kamerën e tij, ishte bërë dëshmitar i shumë ngjarjeve me vite të tëra, ai tani merr vetëm 100 euro si pension.

  Kjo e drejtë nuk po u njihet edhe shumë pensionistëve tjerë të cilët me dhunë u dëbuan nga puna gjatë viteve të 90-ta nga regjimi serb. Gjykata Kushtetuese në dhjetor të vitit të kaluar kishte marrë vendim përmes të cilit ua njihte kontributin punëtorëve të larguara nga puna gjatë atyre viteve.

  Ndonëse afati i përcaktuar nga Kushtetuesja për të draftuar nenin 8 të Ligjit për Skemat Pensionale të Financuara nga Shteti është 15 korriku I këtij viti, mbetet e paqartë nëse do të arrihet që deri atëherë të ndodhë ndryshimi.

  RTK ka dërguar pyetje në Qeverinë e Kosovës nëse ka nisur ndonjë iniciativë në këtë drejtim, mirëpo nuk ka marrë përgjigje. Sipas përfaqësuesve të shoqërisë civile, edhe nëse Ligji për Skemat Sociale nuk ndryshohet deri në korrik, pensionistët të drejtën e kontributit mund ta fitojnë përmes padisë.

  Janë rreth 150 mijë pensionistë që marrin pensionin bazik prej 100 eurove dhe rreth 49 mijë që e marrin pensionin kontributdhënës.

   

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet
  Nga Rubrika
  Lajme30 Maj 2023
  Mëngjesin e sotëm, vetura e ATV-së ka qenë cak i sulmit nga protestuesit serbë. Në fotografitë dërguar AGK-së, shihet se i janë...
  Lajme30 Maj 2023
  Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë ka reaguar lidhur me situatën në Veri të Kosovës. Në një deklaratë për mediat, KASH ka shprehur shqetësimin...
  Lajme30 Maj 2023
  Hungaria pritet t’i kthejë në shtëpi ushtarët e saj të plagosur në Kosovë. Kështu bën të ditur Ministria e Mbrojtjes së këtij...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Gazetarët e medieve të ndryshme janë sulmuar para pak çastesh nga protestuesit serbë në Komunën e Leposaviqit. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës...
  Lajme30 Maj 2023
  Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun me Serbinë në Bruksel, Edita Tahiri, ka thënë se Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell...
  Sport30 Maj 2023
  Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK) ka dërguar sot ankesë në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar, në lidhje me mesazhin provokues dhe politik të tenistit...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Kanë shpërthyer sërish tensionet midis Armenisë dhe Azerbajxhanit, dy ditë përpara se të rifillonin bisedimet që synonin përfundimin e një marrëveshjeje paqeje...
  Lajme30 Maj 2023
  Kryetari i Komunës së Zveçanit, Ilir Peci, tha se po punon nga Zyra për Komunitete në fshatin Lipë të kësaj komune, e...
  Lajme30 Maj 2023
  Gazetarët që po i përcjellin nga afër ngjarjet në veri të vendit janë sulmuar në Leposaviq. T7 raportoi se gazetarët janë sulmuar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.