Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Reçica: Me projektligjet e reja parandalojmë largimin nga puna të grave gjatë periudhës së shtatzënisë

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, i është përgjigjur deputetes së Kuvendit të Kosovës nga radhët e LDK-së Rrezarta Krasniqi, lidhur me pyetjen e saj parlamentare që ka të bëjë me rastet e largimit nga puna të grave shtatzëna që punojnë në sektorin privat.

  Lidhur me këtë ministri i MPMS, Skender Reçica, ka thënë se, jam tejet i lumtur që më në fund temat me interes të qytetarëve kanë filluar të diskutohen në Kuvendin e Kosovës, ku tha se kjo është një gjë e mirë dhe mese e duhur për vendin.

  “Mbrojtja e grave në tregun e punës ka qenë dhe është ndër objektivat më kryesore që është duke adresuar dikasteri që unë drejtoj, ka thënë ministri Reçica.

  Ai gjithashtu tha se, punësimi i grave në tregun e punës që nga viti 2010 nuk ka dhënë efektin e duhur dhe rrjedhimisht nuk ka dhënë as rezultatet e duhura që lidhen me mbrojtjen apo parandalimin e humbjes së vendeve të punës gjatë periudhës së shtatzënisë.

  “Duke parë se kemi mostrajtim të dinjitetshëm të grave në tregun e punës, ne si MPMS kemi hartuar Projektligjin e ri të Punës dhe Projektligjin për Pushimin e Lehonisë dhe atë Prindëror, për të adresuar në mënyrë më specifike çështjet që lidhen me të drejtat e grave dhe pushimin gjatë shtatzënisë dhe fleksibilitetin gjatë orarit të punës, dhe këto projektligje tashmë janë në procedurë për të ardhur në Kuvend për miratim”, ka thënë ministri Reçica.

  Këto dy projektligj do të fuqizojnë shumë rolin e gruas në tregun e punës dhe do të parandalojnë largimin nga puna të grave gjatë periudhës së shtatzënisë, ka thënë ne fund të përgjigje parlamentare ministri Skender Reçica.

  Petrol Company hap komunitet në Viber për klientët e saj
  Nga Rubrika
  Lajme24 Mars 2023
  Zëdhënësja e Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit “Prishtina”, Arjeta Mjeku, ka thënë se numri i personave që e keqpërdorin ujin e pijes është...
  Lajme24 Mars 2023
  Oda Ekonomike Amerikane ka mirëpritur marrëveshjen e arritur të shtunën ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve. Përmes deklaratës për media,...
  Lajme24 Mars 2023
  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, ka kujtuar 24 vjetorin e intervenimit të NATO-s, duke theksuar se Aleanca atëbotë veproi për njerëzimin dhe...
  Të tjera
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Një hotel shtatëkatësh në Stamboll është përfshirë nga flakët mëngjësin e sotëm, duke shkaktuar dy viktima dhe dy të lënduar. Zjarri në...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Një ngjarje e rëndë ka tronditur SHBA-në, ku një 30-vjeçar është goditur me thikë në një autobus në Las Vegas. Në video,...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Beograd, Christopher Hill, ka folur rreth bombardimeve të NATO-s që u zhvilluan 24 vjet...
  Kronika24 Mars 2023
  Një person është arrestuar, i cili pas një mosmarrëveshje ka sulmuar një person tjetër duke i shkaktuar lëndime trupore. Policia bën të...
  Lajme24 Mars 2023
  Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, mori pjesë në Iftarin, darkën e Ramazanit, të organizuar nga stafi i Ambasadës Amerikane. Ai...
  Kronika24 Mars 2023
  Është raportuar për një person se ka humbur jetën në Prizren. Viktima ishte goditur nga vetura mbrëmë rreth orës 19:00. I dyshuari...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.