×
 • Hulumtime
 • Hulumtime

  Reçica fsheh vendimin për “dhuratën” mbi 50 mijë euroshe për dy inxhinierët e Ministrisë

  FrontOnline
  14 Tetor 2019

  Betim Reçica, sekretar i Përgjithshëm në Ministrinë e Infrastrukturës (MI) e cila aktualisht drejtohet nga ministri në largim Pal Lekaj, u ka bërë një “dhuratë” të jashtëligjshme prej më shumë se 50 mijë euro

  dy inxhiniereve të kësaj ministrie.

  Në vendimin numër 8778 i protokolluar më 14.08.2019, e të cilin e ka siguruar “Front Online”, thuhet sekretari i ministrisë ka nxjerr këtë vendim për kompensimin financiar (shtesa mujore në paga) të inxhiniereve në bazë të vendimit të kryeministrit të Republikës së Kosovës numër 07/29 të datës 08.10.2018.

  “Hysen Merovci, inxhinier i ndërtimtarisë dhe Ardian Begaj, inxhinier i ndërtimtarisë kompensohen  me nga 250 euro shtesë në muaj. Obligohet departamenti i Financave dhe Shërbimeve të Përgjithshme për zbatimin e këtij vendimi në mënyrë retroaktive nga 30.07.20108. Inxhinieret që janë punësuar pas hyrjes në fuqi të këtij vendimi shtesat e i marrin prej datës së hyrjes në punë” thuhet në vendimin e siguruar nga “Front Online”.

  Çka thotë vendimi

  Por, vendimi të ka marrë Reçica është në kundërshtim të plotë me vendimin të cilin ai i referohet.

  Në vendimin e Qeverisë së datës 31.07.2008, i nënshkruar nga kryeministri i atëhershëm Hashim Thaçi, më saktësisht në pikën dy të tij thuhet se propozimet lidhur me shtesa në paga iniciohen nga zyrtari kryesor administrativ.

  Më tutje në pikën e 3 thuhet se Ministria e Shërbimeve Publike (MAP) në konsultim me Ministrinë e Ekonomisë e Financave (MEF) përgatisin listën.

  Më tutje në pikën 5 të këtij vendimi thuhet se Ministria e Shërbimeve Publike në bashkëpunim me MEF-in i rekomandojnë Qeverisë dhe pas miratimit nxirret shuma e shtesës.

  Më tutje në pikën e shtatë thuhet se Ministria e Administratës Publike nuk do të procedoj ekzekutimin asnjë vendim për shtesa të pagave nëse paraprakisht nuk është shqyrtuar sipas legjislacionit në fuqi.

  Reçica e mohon vendimin e vet

  Por, në anën tjetër pavarësisht se vendimin e ka marrë vet, sekretari i kësaj ministrie Betim Reçica mohon ta ketë marrë një vendim të tillë.

  “Sa i përket këtij vendimi me siguri është ndonjë lajthim, sepse një vendim i tillë nuk është realizuar dhe as qe do te realizohet. Prandaj informacionet e keni te gabuara sa i përket këtij vendimi. Kjo çështje mund verifikohet lehtësisht përmes sistemit te certifikimit ku behet çdo ekzekutim I mjeteve financiarë te MIT. Prandaj informata është tejet lajthitëse dhe e pasakte “thuhet në përgjigjen e Reçicës.

  Ai më tutje insiston së asnjë vlerë financiare nuk është realizuar për ketë çështje, dhe as që bëhet fjalë për ndonjë dëme. |

  “Të gjitha veprimet administrative karshi obligimeve te MIT janë dhe do te jene ne përputhje me Ligjet ne fuqi, përfshire Kushtetutën e Republikës se Kosove dhe Konventën Evropiane për Të Drejtat e Njeriut.

  Prandaj veprimet administrative dhe pergjigjegjesite MIT do t’i realizoj çdo here ne përputhje me ligjet ne fuqi” ka thënë ai.

   

  Importuesi nga SHBA-ja: Devolli Corporation me standarde amerikane
  Nga Rubrika
  Hulumtime05 Shtator 2023
  Një tjetër veturë luksoze e tipit “Audi A7”, që dikur ishte në pronësi në Hysri Peqanit (Burdushit), i është dhënë për shfrytëzim...
  Hulumtime05 Shtator 2023
  Tri vetura iu konfiskuan nga shteti. Një xhip Range Rover, një Renault Megane RFB dhe një Audi A7 janë veturat luksoze që...
  Hulumtime16 Gusht 2023
  Zyrtarët shtetërorë po e rrisin luksin nga viti në vit nën udhëheqjen e Albin Kurtit, ndonëse ky i fundit e kishte premtuar...
  Të tjera
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Për të mërkurën parashikohet të mbajë mot kryesisht i vranët dhe kohë pas kohe me reshje lokale shiu. Në zonat malore reshje...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Një nënshtetas i Bullgarisë është rrahur në orët e vona të së martës në Prishtinë. I dyshuari është dërguar në Emergjencën e...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  I dyshuari i pestë për vrasjen e dyfishtë në Maqedoni, Ljupço Palevski, është arrestuar nga policia e Turqisë, përcjell Telegrafi Maqedoni. Informacionet...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Prokuroria Themelore në Prishtinë, në dosjen e dorëzuar në Gjykatën Themelore në Prishtinë më 2 dhjetor 2023, tregon veprimet që pretendohet se...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Konkurrenti i Big Brother VIP Kosova, Lumbardhi nuk është ndjerë mirë gjatë mbrëmjes së sotme. Ai ka pasur dhimbje stomaku, derisa në...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Konkurrentja e re e Big Brother VIP Kosova, DJ Miss Rose ka zhvilluar një bisedë me Ilirianën. Mes një bisede disa minutëshe,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.