×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Receta çudibërëse! Arrat e pabëra dhe mjalti kurojnë çdo sëmundje që keni

  FrontOnline
  07 Korrik 2020

  Arrat e pabëra jeshile me mjaltë, janë një kurë fantastike për shëndetin tonë. Kjo është një recetë shumë e vjetër. Ajo lehtëson dhimbjen e fytit dhe shërimin e bajameve.

  Përbërësit:

  -1 kg mjaltë

  -40 arra të pabëra jeshile

  Përgatitja:

  Fillimisht zgjidhni arra me një gjatësi prej rreth 1-1,5 cm. Është akoma më mirë nëse gjeni një pemë që rritet në mjedis të pastër, ku ajri, uji dhe toka nuk ndoten. Lajini dhe më pas thajini arrat.

  Vendosini ato në një kavanoz dhe hidhini mjaltin. Mbyllni mirë kavanozin dhe lëreni në një vend me diell. Një herë në javë rrotullojeni kavanozin me kokë poshtë që të përzihet më mirë. Pas 40 ditësh, mjalti ka marrë ngjyrë të errët. Nxirreni lëngun nga kavanozi dhe konsumoni çdo mëngjes nga një lugë. Arrat e zhytura në mjaltë lëshojnë një sasi të madhe të jodit, i cili thithet lehtë në trup.

  Arrat e reja jeshile përmbajnë shumë vitaminë C dhe një pasuri të plotë vitaminash dhe është e mirë për pacientët që vuajnë nga anemia dhe për fëmijët me sëmundje të ndryshme. Ky shurup gjithashtu ka një efekt pozitiv në pastrimin e mëlçisë, stomakut dhe gjakut.

  Kuron problemet e gjëndrës tiroide, sëmundjeve të fytit dhe traktit respirator sidomos në bronkit. Është e shkëlqyer për rritjen e imunitetit, për ankesat klimaterike, mbipesha, sëmundjet kronike të frymëmarrjes, në vendosjen e ekuilibrit fizik dhe mendor,ju jep energji, ju ndihmon në rivendosjen e qelizave dhe neutralizon veprimin e toksinave.

  Atdhe Xharavina eliminohet nga Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Lifestyle22 Shtator 2023
  Mënyra se si e filloni mëngjesin është e rëndësishme. Disa njerëz mendojnë shumë se çfarë të hanë dhe të pinë sapo zgjohen,...
  Lifestyle22 Shtator 2023
  Mishi i freskët në dyqane mund të jetë i vështirë për t’u identifikuar, veçanërisht nëse është i bluar. Megjithatë, ju mund ta...
  Lifestyle21 Shtator 2023
  Sipas ekspertëve të lidhjeve të dashurisë, ndarjet zakonsisht përballohen shumë vështirë. Por, sipas tyre, ato mund të ndodhin për arsye të ndryshme...
  Të tjera
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Në Zvicër, mesatarisht 32,000 njerëz në vit duhet të trajtohen në spital për shkak të efekteve anësore të padëshiruara, dhe 2.2 për...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Një 17-vjeçar ka vrarë shokun e tij të ngushtë, për arsye se ky i fundit nuk fshiu një postim në rrjetet sociale....
  Sport23 Shtator 2023
  Julian Nagelsmann është zyrtarizuar si trajner i ri i Kombëtares së Gjermanisë pas shkarkimit të Hansi-Flick. Trajneri i ri gjerman ka marrë...
  Lajme23 Shtator 2023
  Kreu i Partisë Socialdemokrate, Dardan Molliqaj, ka thënë se Kryeministri Albin Kurti po mendon që duke i refuzuar e kritikuar ndërkombëtarët, do...
  Vip23 Shtator 2023
  Kim Kardashian dukej më “e nxehtë” se kurrë e veshur me një bluzë të zezë të ngushtë dhe pantallona të gjera gjatë...
  Lajme23 Shtator 2023
  Ditën e djeshme është ndarë nga jeta i riu nga Gjilani, Shpresim Jerliu i cili vuante nga një sëmundje. Për vdekjen në...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.