×
 • Opinione
 • Opinione

  Ramiz Lladrovci: Republika e Kosovës nuk është dhuratë

  Ramiz Lladrovci
  05 Nëntor 2023

  Shkruan: Ramiz Lladrovci

  Kuvendi i Kosovës, ndonjëherë di të jetë fushëbetejë e qëndrimeve dhe deklarimeve, të cilat, qytetarët do të ishte më mirë të mos i dëgjonin, sepse, bien ndesh me historinë dhe të kaluarën tonë, në të cilën ka mjaft dëshmitarë të gjallë.

  Askush nuk duhet ta harrojë se e para është sakrifica për çlirim dhe kontributi ynë në themel të pavarësisë. Ne dëshmuam se jemi të gatshëm të vdesim për çlirim dhe aleatët na besuan. Na besuan sepse, në terren, mes tjerash i panë nënat tona e familjarët si i varrosnin heronjtë tanë, në rrugën e pakthyeshme për çlirim.

  Aleatët e vërejtën se lufta jonë ishte e drejtë e pastër dhe në pajtim me normat ndërkombëtare dhe na ndihmuan. UÇK vepronte në tokë, NATO në qiell, bashkë ia arritëm ta çlirojmë vendin.

  Republika e Kosovës për qytetarët tanë nuk ishte dhuratë, as ishte plaçkë lufte e falur në saje të egërsisë së konfliktit, por ishte mirëkuptim e përkrahje e rrugës tonë shekullore për liri. Prandaj, ne morëm ndihmën e botës demokratike e përkrahjen për shtetformim e shtetndërtim.

  Siguria në komponentin përbërës të politikës globale, është çështje parësore. Aq është e rëndësishme sa nuk është në duar të individëve lokal, por në duart e NATO-s. As siguria e Kosovës nuk është çështje lokale.

  Hashim Thaçi në politikën strategjike nacionale, ishte larg më përpara politikës ditore. I tillë ishte edhe vendimi për të filluar luftën, edhe kur nënshkroi Rambujenë, edhe kur e “ç’armatosi UÇK-në”, edhe kur themeloi partinë politike, edhe kur e shpalli pavarësinë.

  Hashim Thaçi ishte në lartësinë e burrështetasit kur e nënshkroi letrën: “Në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës, unë ju ofroj garanci se Forca e Sigurisë së Kosovës do të ketë mundësi të ndërmarrë misione në veri të Kosovës vetëm në bashkëveprim KFOR-in. Kjo është në përputhje të plotë me obligimet ekzistuese të Kosovës kundrejt NATO-s të cilat Qeveria e Republikës së Kosovës i zbaton me seriozitetin më të madh”.

  Fati ynë dhe i lirisë së Kosovës ishte në duar të sigurta nga fillimi i luftës çlirimtare!

  Stresi thotë se Vivien s’ka fuqi pa Getinjon, pajtohet Lugati
  Nga Rubrika
  Opinione03 Dhjetor 2023
  Shkruan: Rexhep Qosja 1. Kur shkatërrohen sistemet e vlerave të shoqërisë e të shtetit atëherë jeta bëhet jo vetëm e padurueshme por...
  Opinione30 Nëntor 2023
  Nga Reinhard Bütikofer Fakti që njerëzit në BE janë të shqetësuar për zhvillimet në Ballkanin Perëndimor, mund të shihet nga kush po...
  Opinione29 Nëntor 2023
  Nga: Ilir Ikonomi Për të shpallur pavarësinë më 28 nëntor 1912, Ismail Qemali dhe njerëzit që e shoqëronin bënë një rrugë të...
  Të tjera
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Leonard Ademaj shkoi në mëngjes në Gjykatën Themelore në Prishtinë, aty ku tre të dyshuarit për vrasjen e motrës së tij, përfshirë...
  Sport03 Dhjetor 2023
  Fundjava do të përfundojë me një super ndeshje në program. Kampioni në fuqi, Barcelona do të përballet me Atletico Madridin sonte me...
  Sport03 Dhjetor 2023
  Në Hamburg të Gjermanisë u hodh shorti për fazën finale të Euro 2024 teksa Franca u shortua në Grupin D së bashku...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Mbrëmë banorët e Big Brother VIP Kosova kanë realizuar sfidës së kapitenit. Gjatë sfidës, ishte Buci ai që ngacmoi Edonën. Ai e...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Gani Gërmia nuk është duke i ndalur shakatë e tij me banorët e tjerë të shtëpisë së Big Brother VIP Kosova 2....
  Vip03 Dhjetor 2023
  Lindita Halimi ka folur për lojën e saj brenda shtëpisë së Big Brother VIP Kosova 2. Ajo ka treguar disa prej shkaqeve...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.