Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Ramadani konfirmon izolimin 7 ditor për ata që vijnë nga jashtë, këto janë masat tjera

  FrontOnline
  27 Korrik 2020

  Kryetari i IKSHPK’së, Naser Ramadani, ka thënë në emisionin Pressing në T7 se masa për vetizolim shtatë ditorë për të gjithë ata që futen nga jashtë Kosovës është rekomanduar nga Instituti që ai drejton.

  Këto janë masat tjera që ai ka thënë se janë rekomanduar nga IKSHPK drejt MSH’së:

  -Kushdo që vjen nga jashtë vetizolim për 7 ditë;

  -kufizim i lëvizjes prej orës 22:30 në disa qytete;

  -Të bartin masa në të gjitha aktivitet e tyre jashtë shtëpisë. Obligohen edhe puëndhënësit që të aplikohet distanca. Kjo masë garanton uljen e kurbës epidemiologjike;

  -Të vendosin rregulla e dhe shenja të dukshme në cdo objekt për masat;

  -Të ndalohet grumbullimi i më shumë se 5 personave cdokund;

  -Pastaj ahengjet, grumbullimet publike, aktivitet sportive, e dini në fillim kemi lejuar por është keqpërdorur. Tani kemi ndalimin e të gjitha aktiviteteve rekreativo-kulturore;

  – ndalon aktivitetet rekreative kulturore sportive në ambiente të mbyllura dhe të hapura, përfshirë shkollat e futbollit dhe sporteve tjera, trajnimet e të gjitha lëmive. Fitneset, pishinat e mbyllura dhe sportet individuale, në përputhje me Manualin për mbrojtjen nga përhapja e COVID19.

  -Në gastronomi të bëhen tavolinat në distancë mbi 2 metra;

  “Nuk kemi dashur të kthejmë masat. pas hapjes nuk e kemi menduar që nuk do respektohen masat fare”, shton ai.

  Comodita nis 35 kontejnerë me dyshekë për në SHBA
  Nga Rubrika
  Lajme29 Maj 2023
  Mëngjesin e së hënës një numër i protestuesve serbë kanë dal para objekteve të Kuvendeve Komunale në Leposaviq, Zveçan dhe Zubin Potok,...
  Lajme29 Maj 2023
  Mëngjesin e së hënës një numër i protestuesve serbë kanë dal para objekteve të Kuvendeve Komunale në Leposaviq, Zveçan dhe Zubin Potok,...
  Lajme29 Maj 2023
  Gazetarët në terren raportojnë se përfaqësues të Listës Serbe janë duke negociuar me KFOR-in edhe në Leposaviq. Më herët ishte informacioni se...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2023
  Grupe qytetarësh serbë u mblodhën para ndërtesës së komunës në Leposaviq për të kundërshtuar marrjen e pushtetit lokal nga kryetari i ri...
  Lajme29 Maj 2023
  Policia e Kosovës hodhi gaz lotsjellës për të shpërndarë qytetarët, pasi KFOR-i i lëshoi ata të tuboheshin para ndërtesës së komunës në...
  Lajme29 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka thënë se mbrëmë vonë kishte një telefonatë nga përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë...
  Lajme29 Maj 2023
  Në Zveçan bllokohet rruga drejt ndërtesës së komunës. Gazetarja e Radios Evropa e Lirë, raporton se në Zveçan është vendosur një gardh...
  Lajme29 Maj 2023
  Serbët e veriut të Kosovës kanë filluar të mblidhen e të dalin në rrugë qysh para orës 07:00. T7 raporton se tashmë...
  Lajme29 Maj 2023
  Kryetarët e katër komunave me shumicë serbe Mitrovicë e Veriut, Leposaviq, Zubin Potok dhe Zveçan, sot do të nisin punën zyrtarisht në...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.