Lajme

Ramadani: 934 persona të pickuar nga rriqrat në Malishevë

Ramadani: 934 persona të pickuar nga rriqrat në Malishevë
17:54 | 03 Korrik 2020

Pos pandemisë së COVID-19, Kosova po përballet edhe me situatën epidemiologjike të etheve hemorragjike.

Drejtori i IKSHPK-së, Naser Ramadani thotë për RTV Dukagjinin se këtë vit ende nuk ka të infektuar nga rriqrat por vetëm të pickuar.

“Ne deri sot në Komunën e Malishevës kemi regjistruar 834 raste të pickimeve nga rriqrat, por që nuk janë infeksione dhe qindra të tjerë janë të pickuar në komunat tjera. Në krahasim me vitet tjera këtë vit pickimet janë shumë më të pakta në intensitet”, tha ai.

Ramadani thotë se për këtë sukses në përballjen me ethet hemorragjike kanë ndikuar rekomandimet IKSHP-së të ndjekura nga qytetarët dhe masat e marra nga IKSHP.

Vetëm 60 euro kap ofertën Al Inclusive të “Sharr Travel” në Aqua Fafa

Të tjera