Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Rama u garanton naftëtarëve një vit paga prej 40 mijë lekësh

  FrontOnline
  2 vite më parë
  Qeveria u ka garantuar për një vit paga prej 40 mijë lekësh 870 naftëtarëve, të cilët protestuan dy muajt e fundit me grevë urie për dhjetëra muaj rroga të pashlyera dhe mbylljen e rafinerisë.

  Kjo ka qenë marrëveshja e dakordësuar me naftëtarët dhe kryeministrin Edi Rama pasditen e së premtes dhe u bë me dije nga drejtuesi i Sindikatës së Naftëtarëve të Bashkuar, Sokol Dautaj.

  Duke folur pas takimit, Dautaj u shpreh i kënaqur me arritjen me qeverinë, por tha se naftëtarët duan që pagesat të fillojnë sa më shpejt pasi kanë situatë të rënduar ekonomike.

  “Ne kërkojmë që të merren katër pagat e para dy e nga dy brenda këtij muaji të merren dy paga dhe muajin e ardhshëm dy pagat e tjera. U hodh ideja që të sillen kompani të ndryshme, por ne jemi skeptik. Rreth 870 naftëtarë të cilët kanë qenë në borderotë e vitit 2019 të jenë në listpagesën e premtuar,” – u shpreh drejtuesi i Sindikatës së Naftëtarëve të Bashkuar, Sokol Dautaj.

  “Kënaqësi që, çka ne kemi dhënë si mbështetje për 870 naftëtarë dhe punonjës të rafinerisë është pritur me shumë pozitivitet nga ana e tyre, natyrisht që në këtë kohë kaq të vështirë kur duhet të kalkulojmë çdo ditë çdo gjë për shkak të COVID-it, nuk është e lehtë, por jemi të bindur që kemi bërë gjënë e duhur, duke vendosur një pagë prej 55 mijë lekësh bruto, pra 40 mijë lekësh neto për 12 muaj në mënyrë që këta njerëz të kenë sigurime shëndetësore e shoqërore dhe garancinë për situatën e vështirë të krijuar,” – konfirmoi në daljen e tij për shtyp kryeministri Edi Rama.

  Kryeministri tha se me këtë marrëveshje u lehtësohet ndjeshëm situata familjeve të naftëtarëve, ndërsa zbuloi se qeveria është në kontakte me tre kompani të mëdha dhe “të rëndësishme” për marrjen në administrim të rafinerisë.

  Në fjalën e tij Rama u zotua se rafineria do të rindizet, por u justifikua me faktin se pandemia e ka bërë të vështirë situatën e investimeve.

  Naftëtarët e Ballshit zhvilluan rreth orës 17:00 të ditës së sotme takimin e dytë me kryeministrin për të finalizuar një zgjidhje të mundshme të situatës së tyre me rreth 20 paga të pashlyera dhe rafinerisë që nuk punon.

  Takimi u zhvillua në mjediset e Bashkisë së Fierit, një javë pasi naftëtarët pranuan propozimin e kryeministrit për të pezulluar grevën e urisë dhe për t’u ulur në diskutime me të.

  Në takimin e parë naftëtarët patën pranuar që ta ndalnin grevën në këmbim të angazhimit të qeverisë për t’u dhënë një ndihmë financiare, ndihmë kjo që u tha se do të ishte diçka më pak se rroga e tyre, por më shumë se sa asistenca e zakonshme që jepet për papunësinë.

  Ditën e sotme nga ministria e Financave u bë me dije se ishte rishikuar buxheti i vitit të ardhshëm me një fond të parashikuar për naftëtarët prej 560 milionë lekësh, ose thënë ndryshe rreth 4.5 milionë euro.

  Prince Coffee House tani edhe në Vjenë të Austrisë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Jeton Ismaili, është gazetar në Luginën e Preshevës që tash e sa vjet përcjell sektorin e e politikës. Ai ka thënë zor...
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Në Mal të Zi nesër mbahet balotazhi i zgjedhjeve presidenciale, në të cilat presidenti në detyrë, Milo Gjukanoviq përballet me një sfidë...
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Kryetari i komunës së Bujanocit, Nagip Arifi duke komentuar zhvillimet e fundit politike në Kosovë, saktësisht “ujdin” e Kosovës dhe Serbisë, bazuar...
  Të tjera
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Në Mal të Zi nesër mbahet balotazhi i zgjedhjeve presidenciale, në të cilat presidenti në detyrë, Milo Gjukanoviq përballet me një sfidë...
  Vip01 Prill 2023
  Konkurrentja e edicionit të dytë të Big Brother VIP Albania, Olta Gixhari, ka vendosur që sonte të lërë lojën. Ajo ka deklaruar...
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Kryetari i komunës së Bujanocit, Nagip Arifi duke komentuar zhvillimet e fundit politike në Kosovë, saktësisht “ujdin” e Kosovës dhe Serbisë, bazuar...
  Lajme01 Prill 2023
  Profesori në Universitetin John Hopkins, Edward Joseph ka thënë se në rast të dështimit të marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, do të...
  Vip01 Prill 2023
  Arbana Osmani e nisi mbrëmjen e sotme spektaklin e “Big Brother VIP” duke njoftuar se të gjithë banorët, përpos njërës, kanë vendosur...
  Vip01 Prill 2023
  Sot banorët janë sfiduar për të zgjedhur nëse është e vërtetë apo jo, informatat jashtë “BBVA”. Njëra nga to ishte se Kevin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.