×
 • Lajme
 • Lajme

  Rama: Një konflikt i vogël mund të ndezë një luftë jo vetëm në rajon, por edhe në Evropë

  FrontOnline
  26 Shtator 2023

  Mbahet sot në Tiranë takmi i ministrave të ekonomisë nga BE dhe rajoni në kuadër të procesit të Berlinit, me pjesëmarrjen e më shumë se 20 delegacioneve të nivelit të lartë dhe kryeministrit shqiptar Edi Rama, duke folur në fillim të samitit. , tha se Bashkimi Evropian ka nevojë për Ballkanin Perëndimor po aq sa për Ballkani Perëndimor ka nevojë për BE-në.

  Rama paralajmëroi se përmes konflikteve të vogla mund të ndizet lufta jo vetëm në Ballkan, por në Evropë dhe në botë dhe bëri thirrje për një bashkëpunim më të fortë në rajon.

  “Unë besoj fuqimisht se sa më e mirë të jetë atmosfera e bashkëpunimit, aq më e mirë është hapësira për zgjidhjen e çështjeve të vështira. Dakordimi, mospajtimi nuk na pengoi të gjejmë një gjuhë të përbashkët dhe të punojmë së bashku në shumë fusha”, tha ai.

  Duke iu referuar konfliktit mes Francës dhe Gjermanisë në Luftën e Dytë Botërore, Rama kujtoi se Franca vendosi t’i shtrijë dorën e bashkëpunimit Gjermanisë. Ai shprehet se ishte një gjest i guximshëm i kohës dhe se i hapi rrugën Evropës që kemi.

  “Ne shohim me interes se ka një besim më të fortë në BE dhe se ata janë më të hapur për rëndësinë e Ballkanit Perëndimor për Bashkimin Evropian”, tha Rama.

  Siç shton ai, zyrtarët do të diskutojnë për temat më të rëndësishme të procesit të Berlinit, i cili përfshin forcimin e ekonomive të të gjithë pjesëmarrësve në të, përfshirë lidhjen me sferën e aktiviteteve ekonomike të BE-së.

  “Plani i ardhshëm i BE-së është të mbështesë Ballkanin Perëndimor duke u hapur në disa mënyra që do të na afrojnë me BE-në, ndërsa për procesin e integrimit çdo vend duhet të bëjë detyrat e shtëpisë”, tha ai.

  Sipas kryeministrit shqiptar, 6000 kompani tregtare kanë përfituar nga heqja e barrierave mes vendeve dhe kjo është një nga arritjet e rëndësishme të Procesit Ballkanik.

  “Kompanitë tregtare përfituan nga aktivitetet e promovimit të tregtisë. Nga të gjitha heqja e barrierave doganore, nga ngjarjet e përbashkëta që përfshinin veçanërisht kompanitë tregtare dhe mbështetjen për qasjet e tregut të BE-së. Gjithçka që bëjmë së bashku është të përfitojmë në terren njerëzit që duhet të lëvizin më lirshëm. ” deklaroi ai./FrontOnline/

  Përfito FALAS një pushim për çift në Budva
  Nga Rubrika
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Mujë Ademaj, xhaxhai i së ndjerës, Liridona Murseli, e cila është vrarë të mërkurën në Prishtinë ka folur sot për mediet, ndërsa ka...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Prokuroria e Speciale e Republikës së Kosovës (PSRK), ka ngritur aktakuzë ndaj 10 personave, prej tyre tetë zyrtarë dhe dy qytetarë, në...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt. Ajo përmes, një postimi në profilin e saj në...
  Të tjera
  Vip02 Dhjetor 2023
  Situata mes Bucit dhe Santianës i ka habitur edhe banorët e tjerë të Big Brother VIP Kosova. Por banorët më afër i...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Banoret e Big Brother VIP Kosova, Linda dhe Alba kanë komentuar për ngjarjen që ndodhi mes Santianës dhe Bucit. Sipas Albës “i...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Ardi ka biseduar me banorët dhe iu ka thënë se “pak ju ka lodhë konkurrenca brenda”. Ai ka thënë gjithashtu se “me...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Për BE-në, kapitulli 35 është bërë mjet shantazhi për të detyruar Serbinë të njohë Kosovën, tha sot i sanksionuari i SHBA-ve dhe...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Tensionet e brendshme në shtëpinë e Big Brother VIP Kosova kanë rezultuar në një përplasje të hapur mes dy banorëve, Santianës dhe...
  Sport02 Dhjetor 2023
  Real Madridi mbetet si kryesues i garës për të siguruar një marrëveshje për të nënshkruar me Kylian Mbappe në vitin 2024. Los...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.