×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Rama dhe Hoti dakordohen që mbledhja e dy qeverive të mbahet në gjysmën e dytë të shtatorit

  FrontOnline
  03 Korrik 2020

  Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama tha se e ka mirëpritur me kënaqësi homologun e tij nga Kosova Avdullah Hotin në Tiranë.

  Rama, në konferencën e përbashkët për media, njoftoi se me Hotin janë dakorduar që mbledhja e ardhshme e dy qeverive të mbahet në gjysmën e dytë të muajit shtator – nëse situata me pandeminë përmirësohet.

  “Ishte kënaqësi si gjithmonë mirëpritja për çdo kryeministër të Kosovës dhe sot për kryeministrin Avdullah Hoti në Tiranë, edhe pse për arsye të rrethanave të jashtëzakonshme që i dini u takuam 48 orë më parë në Prishtinë”.

  “Sidoqoftë sot kemi mundësi të flasim më në detaje lidhur me të gjitha aspektet e bashkëpunimit dhe do të vazhdojmë edhe pas kësaj konference të diskutojmë, ndërkohë që jemi dakorduar për të përcaktuar një afat të ri për mbajtjen e mbledhjes së Shkodrës mes dy qeverive me shpresën që situata jo e lehtë lidhur me Covid-19 të na mundësojë një gjë të tillë në gjysmën e dytë të shtatorit”.

  Ai ka njoftuar se në takimin e sotëm janë marrë vesh edhe për organizimin e kongresit të parë të kryetarëve të komunave të Shqipërisë dhe Kosovës, njofton kk.

  “Ashtu siç jemi dakorduar edhe për një event tjetër të rëndësishëm që do të zhvillohet për herë të parë mes nesh, gjithmonë me shpresë që situata me Covid-19 do të na mundësojë këtë në Tiranë në Pallatin e Kongreseve në muajin nëntor. Dëshirojmë që bashkërisht, Qeveria e Shqipërisë dhe Kosovës, të sponsorisojmë kongresin e parë të autoriteteve vendore i cili ne dëshirojmë të kthehet në një kongres tradicional ku kryetarët e bashkive, apo komunave siç quhen në Kosovë, të vijnë dhe të ndajnë praktikat e mira, sfidat e përbashkëta në adresimin e poroblemeve komunitare dhe patjetër edhe potencialin e nismave të përbashkëta në fushën e mirëqeverisjes vendore”.

  https://www.facebook.com/FrontOnlineMedia/videos/3798533053492509/

  Bigbrother Vip Kosova dhe Bigbrother Vip Albania në Artmotion
  Nga Rubrika
  Lajme28 Nëntor 2023
  Dy persona kanë mbetur të lënduar pas një aksidenti në rrugën Mitrovicë-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Maxhunaj. Këtë e ka bërë të ditur...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, tha se në takimin e ministrave të Jashtëm të NATO-s në sesion paraprak kanë folur...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Për historinë e shtetit shqiptar, të rinjtë e Kosovës dhe Shqipërisë janë të informuar. Kështu po thotë në një rrëfim për Front...
  Të tjera
  Lajme28 Nëntor 2023
  Në festën e 28 Nëntorit, është inauguruar në qendër të Gjilanit, shtatorja e tribunit të kombit, Ramiz Cërnica. Nën përkujdesjen e kryetarit...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, sot do të bëjë homazhë në Kompleksin Memorial ‘’Adem Jashari’’ në Prekaz në orën 18:30. “Kryeministri i...
  Sport28 Nëntor 2023
  Atleti Erzen Zyberaj ka mbërritur me sukses në sheshin “Skënderbeu” të Tiranës në Shqipëri. Kjo u bë e ditur sipas shoqatës “Maraton...
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Atleti Erzen Zyberaj ka mbërritur me sukses në sheshin “Skënderbeu” të Tiranës në Shqipëri. Kjo u bë e ditur sipas shoqatës “Maraton...
  Front TV28 Nëntor 2023
  28 Nëntori, datë historike për shqiptarët. Kjo ditë kremtohet në çdo vend ku ka popull që fletë gjuhën shqipe. Dita e Pavarësisë...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Djali i ish-presidentit Hashim Thaçi, Endriti ka zgjedhur një mënyrë të veçantë për t’i uruar shqiptarët për 28 nëntor, Ditën e Flamurit....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.