×
 • Lajme
 • Lajme

  Raka flet pas numrit të lartë të rasteve me coronavirus, ka një porosi për politikanët

  FrontOnline
  21 Qershor 2020

  Mikrobiologu, Lul Raka përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka thënë se trendi i rritjes së numrit të rasteve në javën e fundit është shqetësues, pasi kapaciteti shëndetësor i Kosovës po ngarkohet.

  Raka tutje ka thënë se kësaj rritje i kemi kontribuar të gjithë: qytetarët, të cilët nuk i përfillin fare masat parandaluese. Por, edhe politikanët, të cilët vazhdojnë ta përdorin COVID-19 si monetë për kusuritje të ndërsjellët.

  Raka ka apeluar politikanët që të kthjellen, bashkohen dhe të tregojnë lidership në këto kohë të vështira.

  Postimi i plotë:

  Të dashur qytetarë të Kosovës,

  COVID-19 NUK është rrenë! Mund të prek TY ose më të dashurit Tuaj!

  Trendi i rritjes së numrit të rasteve në javën e fundit është shqetësues. Shtylla kryesore e përgjigjes ndaj pandemisë është kapaciteti shëndetësor i Kosovës, i cili po ngarkohet disa ditës!

  Kësaj rritje i kemi kontribuar të gjithë: qytetarët, të cilët nuk i përfillin fare masat parandaluese. Por, edhe politikanë, të cilët vazhdojnë ta përdorin COVID-19 si monetë për kusuritje të ndërsjelltë.

  Qytetarë të dashur, Ju lutem t’i zbatoni këshillat sot, sepse nesër mund të jetë vonë:
  1. Mbani distancën fizike kudo dhe gjatë tërë kohës. Kjo është komponenta kryesore në parandalim!
  2. Në vendet ku nuk mund të mbahet distancë, vendosni maska!
  3. Mbani higjienën e duarve!

  Politikanë të nderuar: Ju lutemi kthjelluni, bashkohuni dhe tregoni lidership në këto kohë të vështira.

  Parandalimi i sëmundjes është arma e vetme në duart tona!

  Vetëm së bashku e përballojmë këtë sfidë!

  Stresi thotë se Vivien s’ka fuqi pa Getinjon, pajtohet Lugati
  Nga Rubrika
  Lajme30 Nëntor 2023
  Policia e Kosovës ka lëshuar një komunikatë për aksionin e sotëm policor në lidhje me grabitjen e armatosur në Suharekë. Policia ka...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Policia e Kosovës ka konfirmuar se gjatë aksionit të së enjtes është vrarë njëri prej të dyshuarve për grabitjen e armatosur, të...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Një prej të arrestuarve për grabitjen e armatosur në Prizren është Bujar Basha nga Prizreni. Ai ishte i dënuar për një tjetër...
  Të tjera
  Lajme30 Nëntor 2023
  Partia Socialdemokrate (PSD) ka mbajtur konferencë për medie, duke kërkuar lirimin e kryetarit Dardan Molliqaj dhe pesë aktivistëve të kësaj partie. Ata...
  Sport30 Nëntor 2023
  Diego Milito vlerësoi cilësitë e yllit të Interit, Lautaro Martinez dhe beson se sulmuesi ‘ka ende shumë për të dhënë’ në karrierën...
  Vip30 Nëntor 2023
  Banorja e Big Brothet VIP Kosova, Edona është shprehur se “po i dhemb kur po e godasin në të pasme”. Ajo tha...
  Kronika30 Nëntor 2023
  Policia e Kosovës është detyruar të neutralizojë një person me inicialet D.G, i cili dyshohet ka qenë i përfshirë në plaçkitjen në...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Blerim Vela ka konfirmuar se është larguar nga pozita e shefit të stafit të Presidentes. Vela në një postim në X shkruan...
  Lifestyle30 Nëntor 2023
  Inteligjenca Artificiale mund të aplikohet për të diagnostikuar më herët autizmin. Aktualisht është kryer një punë kërkimore në këtë fushë dhe ka...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.