×
 • Kronika
 • Kronika

  Qytetarët raportojnë për tri vetura të dëmtuara nga protestuesit në Zveçan dhe Leposaviq

  FrontOnline
  02 Qershor 2023

  Tri raportime janë bërë gjatë ditës së djeshme në Policinë e Kosovës, sa i përket dëmtimit të veturave nga protestuesit lokalë serbë. Dy vetura janë dëmtuar në Zveçan dhe një në Leposaviq.

  Në Zveçan, një qytetar raportoi se të hënën, veturën e tij që e kishte të parkuar, e ka vërejtur se nga të dyshuar deri më tani të pa njohur e njëjta iu ishte dëmtuar. Në po të njëjtën ditë, në  Zveçan, një qytetar tjetër ka raportuar se veturën e tij që e kishte të parkuar, e ka vërejtur se nga të dyshuar deri më tani të pa njohur e njëjta iu ishte dëmtuar.

  Ndërkohë, në Leposaviq dje në orët e hershme të mëngjesit, ankuesi mashkull kosovar ka raportuar se tre të dyshuar, të cilët dyshohet se kanë qenë me maska, ia kanë dëmtuar veturën.

  Protestuesit lokalë serbë kanë hyrë sot në ditën e pestë të protestave, me qëllim për t’i larguar kryetarët shqiptarë që u zgjodhën në zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar komunash, të mbajtura më 23 prill.

  Edhe sot, protestuesit serbë kanë nisur të nënshkruhen për protestë, ndërkohë që presioni diplomatik mbi Kosovën për shtensionimin e situatës është rritur.

  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, mbrëmë vonë  ka njoftuar se ka zhvilluar një bisedë telefonike me Zëvendëskëshilltarin për Siguri Kombëtare të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në administratën e Biden, Jonathan Finer.

  Kurti tha se u zotua se do të bashkëpunojë me SHBA-të për t’i depërshkallëzuar tensionet në veri të vendit derisa konfirmoi se është i hapur për organizimin e zgjedhjeve të reja

  Si të kurseni mbi 350 kilovatë/orë në muaj me një investim të thjeshtë, tregon Idriz Ferati, drejtor i Auditimit në…
  Nga Rubrika
  Kronika02 Tetor 2023
  Policia në Viti kanë hasur në një kundërvajtës, që në zonën ku kufizimi i shpejtësisë së lejuar është 40 km/h, ai ka...
  Kronika02 Tetor 2023
  Një burrë ka raportuar në polici se i ishte thyer xhami i veturës. Rasti ka ndodhur të dielen në Prishtinë. Ai ka...
  Kronika02 Tetor 2023
  Është arrestuar një person në Pejë, pasi të njëjtit gjatë kontrollit është gjetur dhe konfiskuar një pistoletë. Policia ka bërë të ditur...
  Të tjera
  Lajme02 Tetor 2023
  Të dielën dyshohet se është kryer vjedhje në banesën e ministres së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, lidhur me rastin policia...
  Lajme02 Tetor 2023
  Nënkryetari i LDK-së, Anton Quni theksoi se në fillim numri i armatimit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës numërohej në gishta, por siç...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ish-prokurori, Sylë Hoxha, ka thënë në Pressing të T7, se pasi janë hapur hetimet për Milan Radojçiqin, ka pranuar informacione më vonë...
  Lajme02 Tetor 2023
  Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Forcat ukrainase kanë arritur që me dronët kamikaz, të godasin rëndë veturat dhe pozicionet mbrojtëse të ushtrisë ruse në afërsi të Soledarit....
  Lajme02 Tetor 2023
  Drejtoresha e Klinikës Plastike ,Violeta Zatriqi, ka njoftuar të gjitha gratë të cilat janë operuar nga kanceri i gjirit mund të rikonstruktojnë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.