×
 • Lajme
 • Lajme

  Qytetarët besojnë se sulmi në veri ishte i organizuar nga Serbia, lavdërojnë punën e Policisë

  FrontOnline
  26 Shtator 2023

  Policia e Kosovës  mëngjesin e së dielës u sulmua nga grupe kriminale në Banjskë të Zveçanit, ku një polic u vra, një u plagos dhe dy u lënduan.

  Këtë qytetarët e Prishtinës e kanë parë si një sulm të organizuar nga Serbia. Ata gjithashtu shprehën ngushëllime për policin e vrarë, Afrim Bunjaku.

  Ismet Gashi, tha se sulmuesit u përkrahën në mënyrë të qartë nga Beogradi, por që Poicia ëhstë treguat tejet efikase.

  “Ky ishte një sulm terrorist i organizuar, por skenari i Beogradit dështoi, pasi që ne e humbëm një dëshmor i cili do të kujtohet përjetësisht, do të jetë si një gurë në themelin e shtetit të Kosovës, Policia jonë ishte mjaftë efikase dhe arriti t’i çmontoj këta terroristë të cilët përkrahën në mënyrë të qartë prej Beogradit dhe se kryeskenaristit Vuçiq i cili vazhdon të njëjtën politikë që e ka msuar prej Shershelit dhe i ka shërbyer Millosheviqit” tha ai.

  Edhe Behxhet Mustafa, u shpreh se shkak për këtë  sulm është Serbia.

  “Kur te ke dreqin kojshi qeshtu e ki, InshAllah shkapërderdhmi me ta një herë e përgjithmonë”.

  Aziz Berisha, tha se Policia e Kosovës veproi me profesionalizëm, guxim dhe patriotizëm dhe se ky sulm cenoi integritetin territorial të Kosovës.

  “Serbia dje ka cenuar integritetin territorial dhe sovranitetin e rendin kushtetuese të Kosovës, mu për këtë në mënyrë adekuate dhe me profesionalizëm shumë të lartë, policia e Kosovës iu përgjigj dhe atë që e merituan e gjetën nga Policia e Kosovës”.

  “Më vjen keq për të ndjerin, policin tanë i cili e humbi jetën, është dhimbje e madhe, humbje për Kosovën, iu shprehi ngushëllime familjes dhe të gjithë kolegëve të tij, polic të Kosovës, njëkohësisht i përgëzoj kolegët e të ndjerit për atë se gjakun s’ia lanë të shkoi huq kolegut të tyre por në minutat dhe orët e pastajme shkëlqyen me profesionalizmin, guximin dhe patriotizmin e tyre. Atë që është bë dje është gjëja më e duhur se tani mund të them përfundimisht se Kosova ka fut kontrollin e vet të gjithë territorin e Kosovës, çka deri para 3-4 vite ka qenë ndoshta e paimagjinueshme.”, raporton eo.

  Ndërkaq, Reshat Salihu tha e ky sulm është bërë me iniciativën e Rusisë dhe Serbisë e që kanë për qëllim destabilizimin e Ballkanit, kryesisht të Kosovës.

  “Mendoj se dje ka qenë sulm shtetit të Kosovës, ka qenë sulm ndaj një shteti sovran siç është Kosova, normal nga miku i vjetër, sidomos Serbia me çdo kusht do ta destabilizoj Ballkanin, gjegjësisht Kosovën”.

  “Vetë ardhja e ministrit rus të jashtëm që ishte pardje në Beograd dhe menjëherë të nesërmen ndodhi ajo, kjo është me iniciativë të Rusisë me  Serbinë, dëshirojë të heqin vëmendjen Ukrainës me ardh në Kosovë më bo trazira kështu që kjo është e pritshme, mendoj që ka qenë sulm dhe kjo duhet gjykuar nga Evropa, nga Amerika, sepse të sulmohen një shtet me aq armatim, kjo është e papranueshme, kështu që mendoj se ka qenë sulm, por për fat të keq humbëm një njeri, një polic, i cili respekt për të që ka bë çmos. Duhet Evropa të marrë masa Serbisë, t’a ndëshkojnë dhe t’i heq sanksionet që i ka ndaj neve, ne jemi në shtet tonë”.

  Për Stresin, Xhuli është spiune (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e cila po qëndron në Dubai, ku po mbahet COP28, konferenca kryesore globale për ndryshime klimatike, ka...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Para ambasadës së Kosovë në Tiranë është zhvilluar një marshim kundër femicidit, nisur nga rasti i rëndë i vrasjes së Liridona Ademajt...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Jetlir Zyberaj, ish-shefi i stafit të ish-presidentit Behgjet Pacolli dhe bashkëpunëtor i ngushtë i tij e ka quajtur monstrum Naim Murselin, që...
  Të tjera
  Vip03 Dhjetor 2023
  Blero dhe Kaderi kanë shpalosur detaje rreth jetës private të tyre. Kaderi ka treguar se ajo është rritur vetëm nga babai pasi...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Teksa qëndronin në oborr Ylli, Besi dhe Santiana, Ylli thirri Ganiun për t’i treguar diçka për njërën nga banoret. Ai i tregoi...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Buci dhe Santiana kanë biseduar, janë përplasur dhe përsëri kanë qeshur e janë thumbuar me njëri-tjetrin. Por mbrëmë Buci ka paralajmëruar Santianën...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova, Blero dhe Edona kanë rikthyer raportet e mira mes tyre. Përndryshe ata diskutuan edhe për lojën...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Komediani i shtëpisë së Big Brother VIP Kosova, Gani Gërmia ka treguar se ka një plan gjigant. Këtë e shpalosi me Besin...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Banorja e Big Brother VIP Kosova, Santiana është tashmë e njohur për temperamentin e saj. Ajo i tha Ganiut me gjuhë të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.