Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Quni: FSK-ja deri në vitin 2028 do të jetë e gatshme të zbarkoj jashtë vendit nën ombrellën e OKB-së apo NATO-s

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Ministri i Mbrojtjes, Anton Quni gjatë raportimit të tij në Komisionin për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes ka thënë se ministria që ai drejton ka disa objektiva që synon t’i arrij gjatë këtij viti dhe vitit të ardhshëm.

  “Objektivat për vitin 2020-2021 që janë në shërbim të realizimit të planit gjithëpërfshirës të tranzicionit, përfshijnë disa çështje lidhur me personelin, rikrijimin e njësive të reja, rikonstruktimin dhe riorganizimin e Ministrisë dhe FSK-së, zhvillimin në karrierë… dhe ky proces mbështetet me të gjitha ato nevojat nga fusha e teknologjisë ushtarake që duhet të aplikohen brenda FSK dhe këto së bashku kanë një dinamikë që deri në vitin 2027 që nga autoritetet kryesisht e SHBA-ve çdo njësi veç e veç por edhe FSK-ja në përgjithësi të shpallen si të certifikuara me arritjen e kapaciteteve të plota operacionale”, tha Quni, transmeton Telegrafi.

  Ai shtoi se pavarësisht situatës me pandeminë, operacionaliteti i FSK është i tillë që të garantojë që deri në vitin 2027 do të arrij t’i deklarojë kapacitet e plota që FSK në vitin 2027-2028 do të jetë garantuese e sovranitetit dhe integritetit të territorit të Kosovës, do të jetë plotësisht e gatshme t’i përgjigjet nevojave të autoriteteve civile për asistencë, dhe do të jetë e gatshme të zbarkoj jashtë vendit nën ombrellën e OKB-së apo NATO-s.

  “Për çdo objektiv është një angazhim i veçantë, sepse kërkon angazhim dinamik të diplomacisë së jashtme, ekspertizë të lartë të FSK dhe besueshmëri te komuniteti ndërkombëtar që ne jemi një forcë që garanton paqen dhe sigurinë dhe në një të ardhme të afërt jemi të gatshëm edhe në bashkëpunim me autoritetet ndërkombëtare që kudo ku kërkohet asistenca jonë ne me profesionalizëm të ofrojmë asistencë në çdo regjion edhe jashtë kufijve të Kosovës”, tha Quni.

  Petrol Company sërish troket në dyert e Shtëpisë së Pleqve për Ramazan
  Nga Rubrika
  Lajme23 Mars 2023
  Një burrë është arrestuar gjatë pasdites së djeshme në rrugën “Ferid Curri” në Prishtinë. Policia bën të ditur se në veturën e...
  Lajme23 Mars 2023
  Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken that të mërkurën se nëse marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë zbatohet, kjo do t’i hapte rrugën...
  Lajme23 Mars 2023
  Një rast i vjedhjes grabitqare është raportuar dje në Sllatinë të Fushë-Kosovës. Viktima femër ka raportuar se derisa ishte duke qëndruar në...
  Të tjera
  Lajme23 Mars 2023
  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, në urimin e tij për besimtarët myslimanë, ka shfaqur shpresën që muaji i Ramazanit të...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, do të raportojë në Kuvendin e Kosovës rreth takimit të Ohrit, në lidhje me dialogun Kosovë-Serbi. Seanca...
  Lajme22 Mars 2023
  Deputeti i Vetëvendosjes, Dimal Basha ka reaguar nëpërmjet rrjeteve sociale pas një debati që nisi si rezultat i një interviste të kryeministrit,...
  Lajme22 Mars 2023
  Koordinatori i Departamentit për Drejtësi në Kabinetin për Qeverisje të Mirë të PDK-së, Përparim Gruda, ka thënë se Qeveria Kurti është qeveria...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Të paktën tetë persona u vranë në një sulm me dron rus në rajonin e Kievit, tha shërbimi shtetëror i emergjencave të...
  Lajme22 Mars 2023
  Bashkësia Islame e Kosovës ka bërë të ditur se pas më shumë se një dekade sonte është përuruar xhamia e çarshisë në...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.