×
 • Lajme
 • Lajme

  Quni: Armatimi ynë në UÇK fillimisht numërohej në gishta

  FrontOnline
  02 Tetor 2023

  Nënkryetari i LDK-së, Anton Quni theksoi se në fillim numri i armatimit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës numërohej në gishta, por siç tha, çdo ditë e më shumë ishin më të fuqishëm.

  Quni këto deklarata i dha në emisionin Rubikon të Klan Kosovës, kur u pyet nëse Serbia do ta sulmonte Kosovën.

  Ai potencoi se shumë vullnetarë do t’i bashkëngjiteshin FSK-së e Policisë.

  “Po i kthehem situatës para 24 viteve, këtu ishin mbi 100 mijë forca serbe dhe armatimi ynë fillimisht numërohej në gishta, armatimi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, por ne ishim çdo ditë më të fuqishëm. Edhe Serbia e dinë, përkundër asaj i kanë gjithë këto instalime ushtarake, ndërhyrja e tyre në territorin e Kosovës edhe nëse dështon KFOR-i ato do të përballen me një rezistencë shumë serioze”, u shpreh Quni.

  “Këtyre pjesëtarëve që janë të armatosur –  policia, FSK-ja pra për të cilët jam i bindur se me një shpejtësi të madhe do t’u bashkëngjiteshin vullnetarë edhe këto duke i përdorur burimet, aleancat, partneritetin me miqtë tanë. Do të krijohej një fushë betejë shumë e ashpër”.

  Getinjo kërkon të largohet nga shtëpia e Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Haki Abazi ka shpërndarë një video lidhur me protestën që po zhvillohet – në kërkim të drejtësisë...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka bërë të ditur se Italia ka dislokuar trupa shtesë të tyre në Kosovë. KFOR-i...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Qeveria e Kosovës nuk ndan fonde të mjaftueshme për riintegrimin e viktimave të dhunës në familje, të cilat janë kryesisht gra me...
  Të tjera
  Vip05 Dhjetor 2023
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Monika Salihu, ishte e ftuar në emisionin e pasdites në Klan Kosova, “Ora e Pasdites”. Gjatë intervistës, ajo...
  Ekonomi05 Dhjetor 2023
  Minatorët e Trepçës edhe pas grevës dhjetë ditëshe, po ankohen se marrëveshja që i dha fund grevës, nuk po zbatohet. Përveç shpalljes...
  Sport05 Dhjetor 2023
  Milan janë duke punuar për rikthimin e mbrojtësit Matteo Gabbia nga huazimi në afatin kalimtar të janarit. Gabbia ishte transferuar tek Villarreali...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Ish zëvendës-ndihmës Sekretari amerikan i Mbrojtjes për Evropën dhe Politikën ndaj NATO-s, Jim Townsend, vlerëson se një nga zhgënjimet më të mëdha...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova Edona dhe Adri kanë debatuar. Ajo është revoltuar shumë me Adrin. Në një moment i ka...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Bashkimi Evropian (BE) i ka kërkuar Bosnjë e Hercegovinës të bëjë më shumë reforma në mënyrë që të mundë t’i fillojë bisedimet...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.