×
 • Lajme
 • Lajme

  Qorrolli: Aktakuza ndaj Thaçit e Veselit mund të lidhet me rifillimin e dialogut në Uashington

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  Analisti Vigan Qorrolli ka komentuar ngritjen e aktakuzës për presidentin Hashim Thaçi, si dhe për liderin e PDK-së, Kadri Veseli, nga Dhomat e Specializuara në Hagë, raporton Front Online.
  Ai ka thënë që prezantimi i sotshëm i kësaj aktakuze mund të lidhet me negociatat që pritet të rifillojnë me 27 qershor në Uashington.

  Postimi i plotë:

  DY LEXIME te shpejta te Aktakuzes per dyshen kryesore politike te UÇK’se, Thaçi & Veseli:

  1. Aktakuza e Prokurorit eshte dorezuar ne Gjykate me 24 prill 2020, sot e dy muaj me pare. Njoftimi i publikuar sot — (mund) lidhet me negociatat e Ëashingtonit me 27 qershor, ku ne tryezen e negociatave mes Kosoves e Serbise — mund te kete qene zhberja e Gjykates Speciale. Kjo hipoteze perforcohet nga teksti i komunikates se sotme te PSO:
  “Prokurori i Specializuar e gjykon të domosdoshëm nxjerrjen e këtij njoftimi publik për akuzat, për shkak të përpjekjeve të përsëritura të HTh dhe KV për pengimin dhe sabotimin e punës së DHSK-së. Besohet se z. Thaçi dhe z. Veseli kanë ndërmarrë në fshehtësi një fushatë për shfuqizimin e ligjit që krijoi Gjykatën dhe ndryshe kanë penguar punën e Gjykatës në orvatje për t’i bishtnuar drejtësisë.”

  2. Zgjedhje parlamentare ne Kosove do kete shume shpejt. Kjo per shkak edhe te dallimeve mes Evropes e Amerikes per te ashtuquajturen “ndarje” ose demarkim te kufijve mes Kosoves dhe Serbise. Aktakuzat e sotme perfundimisht e ndalojne ndarjen e Kosoves. Por assesi ky lajm i aktakuzave nuk eshte i mire per vendin. E dobeson politikisht poziten negociatore perballe Serbise ne Ëhite House.
  Jeta politike ne Kosove nga sot pauzohet teresisht.
  E prezumimi i pafajesise eshte koncepti kryesor i drejtesise penale.

  Zyrtare: Dyshekët e Comoditas produktet më të eksportuara nga Kosova për vitin 2023, dyfish më shumë se tjerët
  Nga Rubrika
  Lajme15 Korrik 2024
  Asamblisti i Partisë Demokratike të Kosovës në Prishtinë, Granit Geci, koalicionin e lidhur të hënë mesë LDK-AAK në këtë komunë, po e...
  Lajme15 Korrik 2024
  Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti ka komentuar shifrat e popullsisë, teksa ka thënë se Kosova ka rreth 200 mijë...
  Lajme15 Korrik 2024
  Policia e Kosovës është në kërkim të dy personave që dyshohet se kanë kryer veprën penale vrasje në tentativë. Policia e Kosovës-Drejtoria...
  Të tjera
  Lajme15 Korrik 2024
  Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur sot në takim ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Jonathan Hargreaves, me...
  Lajme15 Korrik 2024
  Forcat e Armatosura Shqiptare do të marrin një ndihmë prej 13 milionë eurosh nga Bashkimi Europian. Këshilli Europian e ka miratuar sot...
  Lajme15 Korrik 2024
  Ministria e Drejtësisë i ka publikuar vendimet për emërimin e 100 noterëve të rinj të cilët janë përzgjedhur përmes dy proceseve, atij...
  Lifestyle15 Korrik 2024
  Kur vjen puna te humbja e peshës, terma të tilla si “kalori të pakta”, “zero kalori” dhe “prerja e kalorive” janë hedhur...
  Lajme15 Korrik 2024
  Një top ofertë të pa parë deri më tash ka lansuar kompania numër një për turizëm në Kosovë Sharr Travel për në...
  Lajme15 Korrik 2024
  Kurti takohet me drejtoren e NDI, ZKM: Diskutuan për zhvillimet në vend dhe në botë Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.