Gjuha:
×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Qindra biznese “nën dry” gjatë pandemisë, Ligji pret deputetët derisa t’i përfundojnë pushimet!

  FrontOnline
  26 Gusht 2020

  Koronavirusi i goditi fort bizneset.

  Afër 450 sosh u mbyllën si rrjedhojë e tij që prej marsit kur shpërthyen rastet e para e deri në muajin gusht.

  Goditjen e dytë, atyre, ia dhanë deputetët kur me 14 gusht vendosën të mos votojnë pro Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike.

  Në Odën e Afarizmit të Kosovës thonë se Kosova kështu po shkon drejt një krize të re ekonomike.

  “Shteti nuk është duke bërë veprimin e duhur. Vetë veprimi i i paralementit që të shkojë në pushim në një gjendje te jashtëzakoshme, tregon mosefikasitetin dhe mosvullnetin e tyre për ta perkrahur biznesin dhe qytetarin e Kosovës”, tregoi Skender Krasniqi, kryetar i OAK-ut, për Front Online.

  E deputetët edhe nëse ndryshojnë mendje për këtë ligj nuk do të kenë mundësi ta bëjnë asgjë deri me 14 shtator kur edhe nisin punimet e sesionit vjeshtor.

  Vonesat e këtilla, sipas kryetarit të Odës së Afarizmit të Kosovë, Skender Krasniqi, do të shkaktojnë dëme të mëdha në shumë fusha.

  Dëmet do të jenë, rënia tek të hyrat e shtetit. Rënia të hyra për biznesin. Rënia e punësimit. Do të ketë rënie drastike”, u shpreh ai për Front Online.

  Shkuarjen në pushim të ligjvënësve pa e zgjidhur çështjen e Ligjit për rimëkëmbje ekonomike, po e kritikojnë edhe ekspertët e ekonomisë.

  Ekonomisti, Safet Gerxhaliu, thotë se në një situatë emergjente si kjo, partitë politike duhet të  bëhen bashkë për ta këndellur ekonominë.

  “Situata është emergjente. Duhet të gjthë akteret politikë të jenë të unifikuar dhe prioritet të jetë zhvillim ekonomik. Ka ligje bazike të pavotuara në parlement. E parlamenti të shkojë në pushim kjo dëshmon se në Kosovë më shumë flitet per rimëkëmbje ekonomike sesa që behet”, tregoi ai për Front Online.

  Në kuadër të ligjit për imëkëmbje ekonomike janë paraparë që shfrytëzohen 385 milionë euro për t`u dal në ndihmë bizneseve.

  Ligji në rast se merr pëlqimin e deputetëve do të mbetej në fuqi deri më 31 dhjetor, 2021.

  Pas kësaj date, të gjitha dispozitat e këtij ligji do të shfuqizohen në mënyrë automatike. /FRONT ONLINE

   

  KEDS e KESCO, përmes aktiviteteve të shumta, i bashkohen fushatës kundër Dhunës me Bazë Gjinore
  Nga Rubrika
  Lajme02 Qershor 2023
  Ish-ambasadori i Holandës në Kosovë, Robert Bosch, situatën në veri të Kosovës në javën e shkuar e vlerësoi si serioze dhe, sipas...
  Lajme02 Qershor 2023
  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku e ka vlerësuar aventureske qasjen politike të kryeministrit të Kosovës Albin Kurti gjatë muajve të fundit. Kërkesat...
  Lajme02 Qershor 2023
  Numri i nxënësve në shkollat fillore dhe të mesme në nivel vendi ka shkuar duke rënë vazhdimisht. Krahasuar me vitin shkollor 2008/2009,...
  Të tjera
  Vip02 Qershor 2023
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Dafina Zeqiri, është mjaft aktive dhe ndan me ndjekësit në rrjete sociale postime të ndryshme. Ajo ditë më...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Të paktën 70 persona kanë vdekur dhe më shumë se 350 janë plagosur pas përplasjes së trenave në Indi. Mediat raportojnë se...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Gjykata e shkallës së parë e Elbasanit, në Shqipëri, liroi nga burgu ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, ndërsa i kishte mbetur pa...
  Lajme02 Qershor 2023
  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka kërkuar nga presidentja Vjosa Osmani që ta ushtrojë detyrën e saj kushtetuese për...
  Lajme02 Qershor 2023
  Politikani shqiptar i Maqedonisë së Veriut, Ali Ahmeti ka vizituar sot prindërit e ish-presidentit Hashim Thaçi në Kosovë. I shoqëruar nga zëvendëskryeministri...
  Lajme02 Qershor 2023
  Pas më shumë se tetë orëve, ka përfunduar debati parlamentar për situatën në veri. Opozita ka hedhur kritika ndaj pushtetit për zhvillimet...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.