Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Qeveria ndan 1.1 milionë euro për ta ndihmuar "Trepçën"

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Qeveria e Kosovës ka ndarë 1.1 milionë euro për ta ndihmuar minierën e Trepçës.

  Ndarja e këtyre fondeve erdhi pas kërkesës së Ministrit të Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, i cili tha se kjo ndërmarrje është në situatë emergjente.

  Vendimin e bëri publik Avdullah Hoti në një konferencë për medie.

  Ky tha se ndihma financiare e dhënë nuk do të jetë pakushte.

  “Do të kushtëzohet nga plani i biznesit dhe masat që duhet t’i ndërmarrë bordi në këtë ndërmarrje”, tha ai para gazetarëve.

  Punëtorët e Trepçës janë në grevë që 3 ditë për shkak që nuk janë paguar.

  Sipas Hotit, kompania ku këta punojnë, ka borxhe deri në 8 milionë euro.

  Vedat Bajrami banori më i ri në Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Lajme31 Mars 2023
  Diplomati i karrierës, Agron Maloku ka paditur Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD) që udhëhiqet nga Donika Gërvalla. Padia e...
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës ka mbajtur sot një konferencë për media, ku është theksuar se brenda dy vitesh qeverisje nga Albin Kurti,...
  Lajme31 Mars 2023
  Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut (KMDLNj) ka reaguar pas vendimit të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës Aljbin Kurti ka mbështetur Milo Gjukanoviqin para raundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale në Mal të Zi. Kurti ka...
  Lajme31 Mars 2023
  Kuvendi i Kosovës do të bashkëpunojë me Ambasadën Zvicerane në Kosovë, e cila me anë të një projekti do t’i ndihmojë deputetët...
  Lajme31 Mars 2023
  Misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka thënë se është i gatshëm për t’u përballur me çdo lloj skenari gjatë zgjedhjeve lokale...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Ukraina nuk do t'i falë kurrë ushtarët rusë përgjegjës për krimet në Bucha, tha Volodymyr Zelensky gjatë përkujtimit të përvjetorit të rimarrjes...
  Kronika31 Mars 2023
  Në Ferizaj është arrestuar një burrë pasi dyshohet se ka shkuar në vendin e punës të një gruaje dhe ia ka marrë...
  Lajme31 Mars 2023
  Policia e stacionit në Shtërpcë, veç aktiviteteve rutinë dhe atyre të planifikuara, bazuar në planin aktiv “Mbrojta e Pyjeve”, pas disa informacioneve...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.