×
 • Lajme
 • Lajme

  Qeveria miraton ndryshimet në Ligjin për Zonat Ekonomike

  FrontOnline
  21 Dhjetor 2020

  Qeveria e Kosovës ka miratuar Projektligjin për Ratifikimin e Amendamentit të Marrëveshjes Financiare ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Bankës Evropiane për Investime për Projektin e Rehabilitimit të Linjës Hekurudhore 10, Projektligjin për Ratifikimin e Marrëveshjes ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë së Malit të Zi në Kontekstin e Aderimit në Bashkimin Evropian.

  Po ashtu në mbledhjen e sotme është votuar edhe Projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Zonat Ekonomike.

  Me këtë rast, ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi tha se arsyeje e amendamentit të këtij ligji është në përmbushjen e obligimeve të Qeverisë së Kosovës.

  “Nevojat për plotësim-ndryshimin e këtij ligji vjen nga bashkëpunimi me nivelon lokal, bizneset private. Duke pasur parasysh rëndësinë e këtij ligji për krijimin e një ambienti më të përshtatshëm të punës”, tha ai.

  Qeveria ka miratuar edhe draft Strategjinë Kundër Korrupsion dhe Plani i Veprimit 2021-2023, draft strategji të cilën ka arsyetuar zëvendëskryeministri Besnik Tahiri.

  “Kjo strategji do të plotësohet me dokumente tjera strategjike, me strategjinë e sigurisë së Kosovës”, tha Tahiri.

  Kabineti qeveritar ka miratuar edhe Propozim-vendimin për aprovimin e zëvendësimit të ndarjeve buxhetore në mes burimeve të financimit dhe bartja e shpenzimeve, për projektin “Projekti Emergjent COVID-19 për Kosovën, me Asociacionin Ndërkombëtar për Zhvillim, për të rimbursuar shpenzimet e ndodhura në emër te kredisë për masat fiskale, Propozim vendimin për aprovimin e zëvendësimit të ndarjeve buxhetore në mes të financimit dhe bartja e shpenzimeve, për projektin Instrumenti për Financim të Sektorit Publik për reagim Emergjent ndaj Covid-19”.

  “Frika ime është përballja me publikun”, thotë banori/banorja i/e 12-të i/e BBVK
  Nga Rubrika
  Lajme28 Shtator 2023
  Kuvendi i Kosovës ka miratuar sot një Rezolutë me anë të së cilës dënon sulmin terrorist në Banjskë të Zveçanit. Kryetari i...
  Lajme28 Shtator 2023
  Prokuroria Themelore në Pejë, departamenti i krimeve të rënda, ka ngritur aktakuzë kundër dy personave, V.J. dhe B.S., për shkak se kanë...
  Lajme28 Shtator 2023
  Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka thënë se suksesi i Policisë së Kosovës në veri të vendit tash duhet të kapitalizohet edhe...
  Të tjera
  Lajme28 Shtator 2023
  Kryeministri Edi Rama në një deklaratë për mediat ka folur në lidhje me situatën në veri të Kosovës. Kreu i qeverisë shqiptare...
  Sport28 Shtator 2023
  Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama e ka prezantuar pamjen e re të tribunave në stadiumin e Flamurtarit në Prishtinë. I...
  Lajme28 Shtator 2023
  Pas sulmit të së dielës në Banjskë të Zveçanit, kryeministri Edi Rama ka kërkuar që KFOR-i të marrë nën kontroll veriun e...
  Lifestyle28 Shtator 2023
  Mëlçia është organ shumë “i punësuar” dhe kyç për tretje, por që për shkak të shtimit të futjes së toksineve në organizëm,...
  Lajme28 Shtator 2023
  Grupet parlamentare kanë nisur diskutimet për rezolutën për dënimin e sulmit terrorist ndaj Policisë së Kosovës. Konjufca i ftoi këto grupe që...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kryeministri Albin Kurti ka kërkuar sot që Serbia të sanksionet e ndëshkohet ndërkombëtarisht pas ngjarjes së të dielës, ku një grup i...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.