×
 • Lajme
 • Lajme

  Qeveria miraton masat e reja kundër Koronavirusit, bartja e maskës obligative

  FrontOnline
  01 Korrik 2020

  Në mbledhje e sotme të Qeverisë së Kosovës, Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka prezantuar masat e reja të cilat do të merren për parandalimin e përhapjes së coronavirusit.

  Propozimet e tij janë miratuar pa asnjë votë kundër nga anëtarët e Qeverisë dhe kësisoji do të hynë në fuqi që nga dita e sotme.

  Vendimi të cilin e ka prezantuar ministri, Zemaj për masat e reja për ta parandaluar përhapjen e coronavirusit ka gjithësej 28 pika:

  – Reduktimi i punonjësve ne administratë,

  – Të mbyllen zyrat ku paraqiten raste me COVID-19.

  – Rastet Kontaktet duhet të vetizolohen për 14 ditë,

  – Rastet mbikqyren nga shtabet komunale.

  – Te vendosen masat mbrojtjes, të respektohet distanca, të bëhet dezinfektimi i hapësirave,

  – Punëtoret shëndetesore t`i përmbahen Keshillave të Institutit për masat mbrojtëse

  – Bartja e maskës të jetë obligative,

  – Te respektohet distanca prej 2 metrave,

  – Bartja e maskës e obligueshme në taksi dhe autobus,

  – Maskat të obligueshme edhe për zyrtarët e rendit,

  – Bartja e obligueshme e të gjitha pajisjeve mbrojtëse,

  – Ndalohen grubullimet në hapësira të hapura dhe të mbyllura me mbi 50 persona,

  – Obligative mbajtja e maskës në qendra tregtare, gastronomi,

  – Ceremonitë mortore të bëhen vetëm me rrethin familjar.

  Comodita në panairin M.O.W. po shijon takimet me biznese për mundësi shkëmbimi eksperiencash, rrjetëzimi dhe bashkëpunimi
  Nga Rubrika
  Lajme25 Shtator 2023
  Duke folur për sulmet vrastare dhe terroriste të djeshme në fshatin Banjskë të Zveçanit, zëdhënësi i Bashkimit Evropian tha se BE “dënon...
  Bota/Rajoni25 Shtator 2023
  Duke komentuar sulmet e formacioneve ndaj Policisë së Kosovës në veri të vendit kryetarja e Lëvizjes Evropiane të serbëve të Kosovës, njëherësh...
  Lajme25 Shtator 2023
  Policia e Kosovës në koordinim me Prokurorinë Speciale po vazhdojnë ekzaminimet në fshatin Banjskë të Zveçanit. Përveç trupit të pajetë të të...
  Të tjera
  Lajme25 Shtator 2023
  Ka nisur mbledhja komemorative në nderim të rreshterit që u vra dje në Veri, Afrim Bunjaku. Në këtë mbledhje po marrin pjesë...
  Lajme25 Shtator 2023
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti nuk është deklaruar për medie pas takimit që ka zhvilluar me emisarin gjerman për Ballkanin Perëndimor, Manuel...
  Lajme25 Shtator 2023
  Ministri i Jashtëm i Shqipërisë Igli Hasani si dhe ai i Brendshëm, Taulant Balla kanë udhëtuar drejt Prishtinës për të marrë pjesë...
  Lajme25 Shtator 2023
  Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian (BE) për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, do të takohet gjatë ditës me këshilltarët diplomatikë...
  Lajme25 Shtator 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës ka njoftuar se në nder të veprës së Afrim Bunjakut dhe për shkak të shpalljes së ditës së...
  Lajme25 Shtator 2023
  Ministri për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës, Nenad Rashiq ka folur për sulmet e së dielës ndaj policisë së Kosovës,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.