Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Qeveria merr vendim për shpronësimin e pronave, hapet rruga për ndërtimin e sheshtit të Obiliqit

  FrontOnline
  22 Korrik 2020

  Për realizmin e projektit për sheshin e Obiliqit, qeveria sot miratoi propozim-vendimin për shpronësimin e pronave të paluajtshme, ndërtesave – lokaleve afariste të cilat janë̈ nën menaxhimin e Agjencisë Kosovare të Privatizimit e të cilat preken nga realizimi i projektit.

  Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, tha se për realizimin e këtij projekti ka qenë e nevojshme të kryhen procedurat e shpronësimit.

  “Për realizmin e këtij projekti ka qenë e nevojshme të kryhen procedurat e shpronësimit, vlerësimit të pronës për të gjithë pronarët të cilët kanë qenë të evidentuar në tabletat shpronësimit. Propozim vendimi për të cilin kërkohet të shqyrtohet dhe të nxjerrë vendim nga Qeveria e Republikës së Kosovës është në harmoni dhe përputhje të plotë me nenin e Rregullores së Punës të Qeverisë së Kosovës”, tha Kuqi.

  Në mbledhje të Qeverisë është hequr nga rendi i ditës propozim-vendimi për shtesat prej 300 euro për stafin shëndetësor. Megjithatë, është miratuar projektligji për rimëkëmbje ekonomike.

  Artani paralajmëron Xhulin: Ruaju!
  Nga Rubrika
  Lajme29 Maj 2023
  Në Zubin Potok, aty ku sot do të nisë punën kryetari kosovar Izmir Zeqiri, veçse kanë nisur të mblidhen protestuesit serbë për...
  Lajme29 Maj 2023
  Kryetarët e katër komunave me shumicë serbe Mitrovicë e Veriut, Leposaviq, Zubin Potok dhe Zveçan, sot do të nisin punën zyrtarisht në...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Deputetja e Parlamentit Evropian dhe raportuesja për Kosovën, Viola Von Cramon – Taubadel do të mbajë sot konferencë për media në Prishtinë....
  Të tjera
  Lajme28 Maj 2023
  Raportuesja e Kosovës në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon gjatë vizitë së saj sot në Zveçan dëgjohet duke ju thënë policëve "çfarë...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Me fitoren e balotazhit të së dielës, Rexhep Taip Erdogan fiton mandatin e tretë presidencial radhazi duke u bërë një nga njerëzit...
  Lajme28 Maj 2023
  Shefja e grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, i ka reaguar eurodeputetes, Viola von Cramon, e cila në Zveçan iu ka...
  Lajme28 Maj 2023
  Raportuesja e Kosovës në Parlamentin Evropain Viola von Cramon, pati një mesazh pas përfundimit të vizitës në veriun e Kosovës. Ajo tha...
  Lajme28 Maj 2023
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë përsëritur qëndrimin e QUINT-it të datës 26 maj rreth situtatës së krijuar në tri komunat...
  Lajme28 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka treguar se çfarë ka biseduar me eurodeputeten, Viola von Cramon, pasi kjo e fundit e ka...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.