×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Qeveria e Serbisë heq dorë nga ora policore pas protestave të dhunshme

  FrontOnline
  09 Korrik 2020

  Shtabi i krizës së koronavirusit në Serbi shpalli të enjten disa masa të reja për frenimin e përhapjes së virusit, por tha se nuk do të zbatojë orën policore.

  Vendimi vjen pas dy netësh trazira në Beograd, të cilat u nxitën nga zemërimi i publikut për reagimin e qeverisë ndaj pandemisë.

  Kryeministrja Ana Bërnabiq tha se tubimi i më shumë se dhjetë njerëzve në publik, do të ndalohet në Beograd, si në ambiente të mbyllura, ashtu edhe të jashtme.

  Masat e tjera përfshijnë ruajtjen e distancës fizike dhe ndalimin e punës në objekte të mbyllura nga ora 21:00 deri në orën 06:00.

  Ambientet e hapura, si parqet, do të mbyllen nga ora 23:00 deri në orën 06:00.

  Bërnabiq tha se këto masa vlejnë vetëm për Beogradin, ku situata me koronavirus është më kritike.

  “Ne nuk kemi më kapacitete spitalore për të pranuar pacientë në Beograd. Do të paguajmë çmimin për atë që ndodhi mbrëmë dhe një ditë më parë [në protesta]. Do të shohim se sa njerëz janë infektuar. Do ta shohim në 5, 6 apo 10 ditët e ardhshme”, tha Bërnabiq.

  Në dy netët e kaluara, në Beograd ka pasur përleshje midis policisë dhe protestuesve, pas paralajmërimeve të presidentit Aleksandar Vuçiq se do të vendosë orë policore në fundjavë, për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

  Të mërkurën, protestat janë përhapur edhe në Novi Sad, qytetin e dytë më të madh të Serbisë.

  Bërnabiq tha se edhe pse vendosja e orës policore do të ishte më efektive, zyrtarët e hodhën poshtë idenë “për të të ndërmarrë një hap të ndërmjetmë, për hir të ekonomisë dhe qytetarëve”.

  Serbia është në mesin e vendeve më të prekura nga koronavirusi në Ballkanin Perëndimor, me mbi 17,000 të infektuar dhe 341 viktima.

  COMODITA, aset kontribues në Kosovë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Burri i vdekur në Paris nga një sulm me thikë është gjerman, kurse edhe dy persona të tjerë janë lënduar me çekiç,...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Kryeministrja italiane, Giorgia Meloni po qëndron për vizitë në Serbi ku do të pritet në një takim nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq....
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një shqiptar i burgosur në Greqi, ka vdekur në qeli. Fillimisht po dyshohet se vdekja ka ardhur për shkaqe patologjike, por mjekët...
  Të tjera
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Pas vrasjes së Liridona Ademajt, dhjetëra qytetarë në Tiranë kanë dalë në protestë, me thirrje kundër vrasjeve të vajzave dhe grave. Protestuesit...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Leonard Ademaj shkoi në mëngjes në Gjykatën Themelore në Prishtinë, aty ku tre të dyshuarit për vrasjen e motrës së tij, përfshirë...
  Sport03 Dhjetor 2023
  Fundjava do të përfundojë me një super ndeshje në program. Kampioni në fuqi, Barcelona do të përballet me Atletico Madridin sonte me...
  Sport03 Dhjetor 2023
  Në Hamburg të Gjermanisë u hodh shorti për fazën finale të Euro 2024 teksa Franca u shortua në Grupin D së bashku...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Mbrëmë banorët e Big Brother VIP Kosova kanë realizuar sfidës së kapitenit. Gjatë sfidës, ishte Buci ai që ngacmoi Edonën. Ai e...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Gani Gërmia nuk është duke i ndalur shakatë e tij me banorët e tjerë të shtëpisë së Big Brother VIP Kosova 2....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.