×
 • Lajme
 • Lajme

  Qehaja: Situata në veri mund të rieskalojë, Serbia do të formojë njësite të tjera

  FrontOnline
  26 Shtator 2023

  Eksperti i çështjeve ushtarake dhe të sigurisë, Ramadan Qehaja ka thënë se ekziston mundësia e eskalimit të serishëm të situatës në veri të vendit.

  Ai, në një deklarim për RTK-në të hënën në mbrëmje, ka deklaruar se Serbia qëndron prapa sulmit terrorist ndaj Policisë së Kosovës. Ka thënë se Serbia “do t’i ndryshojë format e veprimeve në veri” përmes formësimit të njësiteve tjera.

  “Në pjesën veriore të vendit tonë e kemi një situatë të brishtë të sigurisë dhe unë jam i prirë të them se ekziston mundësia e eskalimit të situatës së sigurisë në këtë pjesë të vendit. E kam parasysh atë që në këtë moment Serbia zyrtare nuk i arriti qëllimet e veta, të cilat i ka parashtruar me këtë njësit terrorist. Atëherë, nuk do të thotë se ajo do të heqë dorë nga synimet e veta, prandaj do të ndryshojë format e veprimeve në veri me njësite të tjera të cilat do t’i formësojë në një kohë shumë të shkurtër. Ne duhet të jemi shumë vigjilentë në këtë drejtim”, ka thënë Qehaja.

  Ai ka pyetur se si është e mundur që një sasi aq e madhe e armatimit, e cila u gjet brenda Manastirit të Banjskës të dielën, është futur në brendi të territorit të Kosovës pa u vërejtur nga askush.

  “Si qe e mundur që kaq shumë forca të hyjnë në brendi të territorit të Kosovës, në fshatin Banjska, të cilën unë e njoh mirë që prej socializimit sepse kam kaluar disa herë aty. Ndoshta inteligjenca ynë e ka pasur këtë element, që ata po hyjnë aty, por si qe e mundur që KFOR-i nuk e ka vërejtur dhe nuk ka ndërmarrë kurrëfarë mase”, ka deklaruar ai.

  Prince Caffe shpërblen për festa Fitoren me veturë Fiat 500
  Nga Rubrika
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Grupi Parlamentar i AAK-së ka mbajtur konferencë për medie ku ka kritikuar Qeverinë për planifikim jo të duhur të buxhetit për vitin...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, tha se Qeveria Kurti është kundër fjalës së lirë, derisa ka përmendur deklaratat përçmuese të zyrtarëve të...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Të dielën do të mbahet seanca fillestare ndaj Naim Murselit, i cili dyshohet se ka organizuar vrasjen e bashkëshortes së tij, tashmë...
  Të tjera
  Vip02 Dhjetor 2023
  Mbrëmja e premte solli befasi të shumta në skenën e “Dancing With the Stars Albania”. Bukuroshja e dashur nga Kosova, Juliana Nura,...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, e ka kujtuar ish-presidentin historik Ibrahim Rugova, me rastin e ditëlindjes së tij. “Sot e kujtojmë ditëlindjen...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Njëjtë si Selatin Kaçaniku, mendon edhe ekonomisti Imer Raci. Ai në një prononcim thotë se parat false destabilizojnë tregun e dëmtojnë ekonominë....
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Vullkani Etna, më aktivi në Europë ka shpërthyer sërish. Në videot e publikuara në rrjete sociale, duken pamjet spektatolare të rrjedhjes së...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka takuar John Kerry, të Dërguarin e Posaçëm Presidencial i Shteteve të Bashkuara për çështje klimatike dhe...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Një person është gjetur pa shenja jete në fshatin Livoç të Gjilanit. I njëjti dyshohet se ka kryer vetëvrasje duke u hedhur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.