Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Që një javë në grevë, imami i dënuar për terrorizëm përfundon në spital

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Imami Genci Balla i cili vuan dënimin në burgun e Peqinit për rekrutim të besimtarëve për qëllime terroriste, është dërguar në spital në gjendje të rëndë shëndetësore.

  I njohuri si imami i “Unazës së Re”, i vendosur në regjimin “41 BIS”, së bashku me dy miqtë e tij refuzonin të hanin ushqim.

  Aktualisht ai po trajtohet në spital me serume teksa vijon të refuzojë ushqimin.

  Gjithashtu dy të burgosurit e tjerë janë në gjendje të rëndë shëndetësore por nuk janë transportuar ende në spital. Njëri prej tyre është drejt humbjes së shikimit si pasojë e mosushqyerjes.

  Ndërkohë drejtori i burgut Bukurosh Malluta bën me dije se Balla ka refuzuar ushqimin pasi ka përbërje mishi.

  Burimet bëjnë me dije se ata e refuzojnë mishin pasi nuk është hallall e se nuk është therur me bismilah.

  Në shenjë solidariteti i kanë mbështetur edhe të burgosur të tjerë, por drejtori i burgut bën me dije se nuk është bërë asnjë kërkesë për grevë urie të paktën zyrtarisht.

  Apeli i krimeve të rënda e ka dënuar Genci Ballën në nëntor të 2016 me 17 vite burg si pjesë e grupit që rekrutonin luftëtarë për ISIS.

  Përveç tij janë të dënuar dhe 8 persona të tjerë.

  1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Bashkisë së Bordosë i është vënë zjarri nga protestuesit në Francë. Më shumë se një milion njerëz dolën në rrugë në të...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Pentagoni raportoi se një kontraktor amerikan u vra dhe pesë trupa ushtarake amerikane, si dhe një kontraktor tjetër, u plagosën në një...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Drejtori i Përgjithshëm i platformës jashtëzakonisht të njohur “TikTok”, Shou Zi Chew, dëshmoi dje për më shumë se pesë orë përpara komisionit...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Ekipet e “Xhenios” të Gardës Kombëtare të Forcës së Sigurisë së Kosovës kanë nisur ndërtimin e urës mobile në fshatin Aqarevë të...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me kabinetin e tij qeveritar, ka bërë homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  “Jemi në mes të procesit për anëtarësimin në NATO. Turqia ka njoftuar se do ta ratifikojë kërkesën tonë para zgjedhjeve. Të njëjtën...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Çdo përpjekje e Ukrainës për të marrë gadishullin e Krimesë do të ishte një arsye për Rusinë që të përdorte “absolutisht çdo...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Disa lëkundje tërmeti janë ndjerë në orët e para të ditës së sotme në zonën mes Korçës dhe Ersekës. Sipas IGJEUM lëkundja...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Franca është e përfshirë nga protestat e dhunshme, kundër reformës së pensioneve. Një ditë me parë protestat degjeneruar në përleshje në të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.