×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Putini mund të jetë president i Rusisë deri më 2036

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Presidenti rus, Vladimir Putin nuk e përjashtoi mundësinë që të qëndrojë përsëri në këtë post, nëse një referendum konfirmon ndryshimin më të madh të kushtetutës në historinë e vendit.

  “Unë nuk kam marrë ende asnjë vendim”, tha Putin për stacionin televiziv shtetëror ”Rasija 1”.

  “Unë nuk jam duke përjashtuar ende mundësinë e kandidimit në detyrë nëse kushtetuta do ta lejojë. Le të shohim”, theksoi ai.

  Rusët do të votojnë mbi pyetjen në një referendum të planifikuar për më 1 korrik.

  Nëse ndryshohet kushtetuta e Rusisë, atëherë Putini do të jetë në gjendje të qëndrojë në pushtet edhe për 16 vite të tjera, deri në vitin 2036.

  Kushtetuta aktualisht kufizon presidentin me dy mandate në detyrë.

  Putini, i cili ka qenë në pushtet për dy dekada, është udhëheqësi rus ose sovjetik me shërbimin më të gjatë qeverisës që nga koha e Josif Visarionoviç Stalin.

  Ai ka shërbyer si president ose kryeministër që nga viti 1999.

  Vizitë në KEDS nga Avokati i Popullit Naim Qelaj dhe përfaqësueset e UN Women Kosovo
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Ministri i Mbrojtjes i Tajvanit i ka përshkruar aktivitetet e shtuara ushtarake të Kinës rreth ishullit si “jonormale” dhe paralajmëroi se rrit...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Kryeministri rumun, Marcel Ciolacu do të udhëtojë në Kiev së bashku me disa nga ministrat e tij. Në këtë vizitë pritet të...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Një sulm me raketa ka ndodhur në Kremenchuk të Ukrainës, ku  është vrarë një person dhe dhjetra të tjera janë plagosur. Guvernator...
  Të tjera
  Lajme23 Shtator 2023
  Instituti hidrometeorologjik i kosovës ka njoftuar se sot në ditën e parë të vjeshtës parashihet mot me temperatura të larta. Sipas këtij...
  Lajme22 Shtator 2023
  Kryetari i Partisë Socialdemokrate, Dardan Molliqaj, ka thënë se strategjia e Kryeministrit Albin Kurti në procesin e dialogut, po e pozicionin e...
  Lajme22 Shtator 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë të ditur se në kazermën “Skënderbeu” në Ferizaj, u betuan si ushtarë të Kosovës edhe...
  Lajme22 Shtator 2023
  Koloneli amerikan tashmë në pension, Todd Jacobus, i cili ka shërbyer për vite të tëra në Gardën e Iowas, e që për...
  Lajme22 Shtator 2023
  Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka bërë të ditur se rruga “Tahir Zajmi” është bërë me ndriçim publik. Në llogarinë...
  Lajme22 Shtator 2023
  Pas takimit dypalësh me presidentin e Zvicrës, Alain Berset, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Kulturës, Rinisë dhe...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.