Bota/Rajoni

Putin për Navalnyn: Mori atë që meritonte

Putin për Navalnyn: Mori atë që meritonte
19:25 | 16 Qershor 2021

Presidenti rus, Vladimir Putin, tha të mërkurën se lideri i opozitës, Alexei Navalny, mori atë që meritonte kur iu dha një dënim me burg.

Duke folur të mërkurën pas një samiti me Presidenti e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, në Gjenevë, Putini tha se Navalny mori dënimin e tij të duhur për shkeljen e kushteve të provës së tij, duke shtuar se ai ishte i vetëdijshëm se po përballej me një dënim me burg kur u kthye në Rusi, shkruan AP.

Navalny, armiku politik më i zjarrtë i Putinit, u arrestua në janar kur u kthye nga Gjermania, ku kaloi pesë muaj duke u rikuperuar nga një helmim nga një agjent nervor, për të cilin fajëson Kremlinin – një akuzë që zyrtarët rusë e hedhin poshtë.

Në shkurt, Navalny u dha një dënim me burg dy vjet e gjysmë për shkeljen e kushteve të një dënimi me kusht nga një dënim për përvetësim në vitin 2014 që ai e pati quajtur si të motivuar politikisht.

Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?

Të tjera