Bota/Rajoni

Putin pas takimit me Biden: “Nuk kishte armiqësi, u arrit një marrëveshje”

Putin pas takimit me Biden: “Nuk kishte armiqësi, u arrit një marrëveshje”
18:31 | 16 Qershor 2021

Presidenti rus Vladimir Putin tha në një konferencë shtypi pas samitit me homologun e tij amerikan Joseph Biden se negociatat ishin “të mira”. “Nuk kishte asnjë armiqësi gjatë negociatave, takimi ynë u mbajt në një mënyrë parimore. Biseda ishte konstruktive”, theksoi ai, transmeton FrontOnline. Sipas tij, u arrit një marrëveshje për të filluar konsultime për çështjen e stabilitetit strategjik në nivelin institucional. Është  arritur gjithashtu një marrëveshje që ambasadorët e Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara të kthehen në punët e tyre. Duke folur për Ukrainën, Putini tha se tema e hyrjes së Ukrainës në NATO me Biden preku “lagështinë”, pasi, siç tha ai, nuk ka asgjë për të folur. Kur bëhet fjalë për detyrimet e Rusisë në lidhje me Ukrainën, Putini tha se bëhet fjalë vetëm për një gjë, dhe kjo është realizimi i marrëveshjeve të Minskut, me të cilat Biden pajtohet, dhe kjo në rast se Kievi është i gatshëm për këtë. Duke iu referuar stërvitjeve ushtarake, Putini tha se Rusia po kryen manovra në territorin e saj, por nuk po e bën atë në një mënyrë për të sjellë pajisjet e saj ushtarake në kufijtë Amerikanë.

Negociatat për sigurinë kibernetike po fillojnë

Putini tha se Shtetet e Bashkuara dhe Rusia do të fillonin konsultime për çështjen e sigurisë kibernetike. “Ne kemi rënë dakord të fillojmë konsultime për këtë temë. Sipas mendimit tim, kjo është thelbësore”, tha Putin. Ai gjithashtu deklaroi se çështja e sigurisë kibernetike është po aq e rëndësishme për Rusinë sa është për Shtetet e Bashkuara./FrontOnline/

Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company

Të tjera