Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Putin pas takimit me Biden: “Nuk kishte armiqësi, u arrit një marrëveshje”

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Presidenti rus Vladimir Putin tha në një konferencë shtypi pas samitit me homologun e tij amerikan Joseph Biden se negociatat ishin “të mira”. “Nuk kishte asnjë armiqësi gjatë negociatave, takimi ynë u mbajt në një mënyrë parimore. Biseda ishte konstruktive”, theksoi ai, transmeton FrontOnline. Sipas tij, u arrit një marrëveshje për të filluar konsultime për çështjen e stabilitetit strategjik në nivelin institucional. Është  arritur gjithashtu një marrëveshje që ambasadorët e Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara të kthehen në punët e tyre. Duke folur për Ukrainën, Putini tha se tema e hyrjes së Ukrainës në NATO me Biden preku “lagështinë”, pasi, siç tha ai, nuk ka asgjë për të folur. Kur bëhet fjalë për detyrimet e Rusisë në lidhje me Ukrainën, Putini tha se bëhet fjalë vetëm për një gjë, dhe kjo është realizimi i marrëveshjeve të Minskut, me të cilat Biden pajtohet, dhe kjo në rast se Kievi është i gatshëm për këtë. Duke iu referuar stërvitjeve ushtarake, Putini tha se Rusia po kryen manovra në territorin e saj, por nuk po e bën atë në një mënyrë për të sjellë pajisjet e saj ushtarake në kufijtë Amerikanë.

  Negociatat për sigurinë kibernetike po fillojnë

  Putini tha se Shtetet e Bashkuara dhe Rusia do të fillonin konsultime për çështjen e sigurisë kibernetike. “Ne kemi rënë dakord të fillojmë konsultime për këtë temë. Sipas mendimit tim, kjo është thelbësore”, tha Putin. Ai gjithashtu deklaroi se çështja e sigurisë kibernetike është po aq e rëndësishme për Rusinë sa është për Shtetet e Bashkuara./FrontOnline/

  Filloi aplikimi për gjeneratën e 10-të të KEDS Academy për nxënës dhe studentë të rinj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Jeton Ismaili, është gazetar në Luginën e Preshevës që tash e sa vjet përcjell sektorin e e politikës. Ai ka thënë zor...
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Në Mal të Zi nesër mbahet balotazhi i zgjedhjeve presidenciale, në të cilat presidenti në detyrë, Milo Gjukanoviq përballet me një sfidë...
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Kryetari i komunës së Bujanocit, Nagip Arifi duke komentuar zhvillimet e fundit politike në Kosovë, saktësisht “ujdin” e Kosovës dhe Serbisë, bazuar...
  Të tjera
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Në Mal të Zi nesër mbahet balotazhi i zgjedhjeve presidenciale, në të cilat presidenti në detyrë, Milo Gjukanoviq përballet me një sfidë...
  Vip01 Prill 2023
  Konkurrentja e edicionit të dytë të Big Brother VIP Albania, Olta Gixhari, ka vendosur që sonte të lërë lojën. Ajo ka deklaruar...
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Kryetari i komunës së Bujanocit, Nagip Arifi duke komentuar zhvillimet e fundit politike në Kosovë, saktësisht “ujdin” e Kosovës dhe Serbisë, bazuar...
  Lajme01 Prill 2023
  Profesori në Universitetin John Hopkins, Edward Joseph ka thënë se në rast të dështimit të marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, do të...
  Vip01 Prill 2023
  Arbana Osmani e nisi mbrëmjen e sotme spektaklin e “Big Brother VIP” duke njoftuar se të gjithë banorët, përpos njërës, kanë vendosur...
  Vip01 Prill 2023
  Sot banorët janë sfiduar për të zgjedhur nëse është e vërtetë apo jo, informatat jashtë “BBVA”. Njëra nga to ishte se Kevin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.