×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Putin: Nëse Bjellorusia redukton furnizimet me gaz në Evropë, kjo mund të dëmtojë marrëdhëniet tona

  FrontOnline
  13 Nëntor 2021

  Presidenti rus Vladimir Putin tha se Bjellorusia nuk ishte konsultuar me të përpara se të shpallte informacione për mundësinë e ndërprerjes së furnizimit me gaz natyror rus në Evropë, duke shtuar se një veprim i tillë mund të dëmtojë marrëdhëniet midis Minskut dhe aleatit të tij kryesor Moskës.

  Të enjten, presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko kërcënoi se do të hakmerret me masa të caktuara kundër të gjitha sanksioneve të reja të vendosura nga Bashkimi Evropian kundër Minskut për konfliktin me emigrantët në kufirin midis Bjellorusisë dhe Bashkimit. Ai aludoi për pezullimin e tranzitit të gazit dhe mallrave të tjera përmes Bjellorusisë. Ndërprerja e furnizimit Paralajmërimi i tij rriti shkurtimisht çmimin e gazit në Evropë, e cila merr rreth një të tretën e furnizimeve të saj me karburant nga Rusia, duke përfshirë tubacionin e gazit Yamal-Europa që kalon përmes Bjellorusisë dhe shkon në Poloni dhe Gjermani. Pjesa bjelloruse e gazsjellësit Yamal-Europa është në pronësi të gjigantit shtetëror rus të gazit Gazprom. “Kam biseduar me Lukashenkon dy herë kohët e fundit dhe ai kurrë nuk më ka përmendur dhe as më ka lënë të kuptohet”, tha Putin në një intervistë për televizionin shtetëror, në të cilën ai komentoi publikisht kërcënimet bjelloruse./FrontOnline/

  Shkëlqim Devolli takon guvernatorin e Texasit, Greg Abbott, flasin për rritje bashkëpunimi Kosovë – ShBA
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Policia spanjolle ka thënë të shtunën se ka arrestuar tre hakerë prorusë, të dyshuar për kryerje të sulmeve kibernetike me qëllime terroriste,...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Politikania ukrainase e ekstremit të djathtë dhe ish-deputetja, Irina Farion vdiq në spital nga plagët e marra në atentat pasi një sulmues...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është duke bërë thirrje për luftë kundër HIV-it dhe stigmës rreth tij, pak para një konference ndërkombëtare...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se trupi i Faton Hajrizit, të vrarë nga policia serbe duhet të kthehet...
  Lajme20 Korrik 2024
  Agim Musliu nga instituti “Octopus” ka shkruar për atë që ka ndodhur në Serbi përgjatë këtyre tre ditëve, ku një polic serb...
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka vizituar Festivalin Anibar që po mbahet në komunën e Pejës. Kurti qëndroi në Galerinë e Arteve...
  Lajme20 Korrik 2024
  Faton Hajrizi intervistën e fundit televizive e kishte dhënë para 10 muajve. Në të ai kishte rrëfyer se si ishte burgosur, e...
  Lajme20 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Islandës, Bjarni Benediktsson, ku tha se ishte pikërisht Islanda, vendi që i...
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.