Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Putin miraton konceptin e ri të politikës së jashtme të Rusisë

  FrontOnline
  31 Mars 2023

  Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar dekretin për miratimin e konceptit të përditësuar të politikës së jashtme të Rusisë.

  Kremlini bëri të ditur, mes tjerash, se Putin zhvilloi një takim me anëtarët e Këshillit të Sigurisë së Rusisë, transmeton Klankosova.tv.

  Në fjalën e tij në konferencën për media, Putin deklaroi se ka pasur ndryshime rrënjësore në arenën ndërkombëtare dhe se këto i kanë shtyrë ata të rishikojnë dokumentet e planifikimit strategjik.

  “Sot nënshkrova një dekret për miratimin e Konceptit të përditësuar të Politikës së Jashtme të Federatës Ruse”.

  “Ky koncept do të jetë një bazë solide doktrinore për punën tonë të ardhshme në marrëdhëniet ndërkombëtare. Kërkoj nga kolegët e mi të përfshirë në zbatimin e politikës së jashtme që t’i kushtojnë rëndësi zgjerimit të marrëdhënieve me partnerët tanë konstruktivë dhe krijimit të kushteve të nevojshme që shtetet jomiqësore të braktisin politikën e tyre armiqësore ndaj vendit tonë”, tha Putin.

  Çmime më të lira të naftës dhe oferta fantastike në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez njoftoi të hënën se Spanja do të shkojë në zgjedhje të përgjithshme të parakohshme më 23 korrik. Ky...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq, tha se “aktet e njëanshme” të autoriteteve të Kosovës rrezikojnë ta destabilizojnë rajonin...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  75 shkolla në të gjithë Serbinë kanë marrë njoftime për bomba deri në orën nëntë të mëngjesit të sotëm. Kështu i është...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2023
  Për të martën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ku kryesisht gjatë orëve të pasditës dhe mbrëmjes, pritet të ketë...
  Lajme29 Maj 2023
  Pas përleshjeve në veri mes protestuesve serbë dhe forcave të KFOR-it, nën arrest po mbahen të paktën tre persona. Përmes burime nga...
  Lajme29 Maj 2023
  Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se dialogu është e vetmja rrugë për të ecur përpara, duke i bërë thirrje...
  Lajme29 Maj 2023
  Ish-presidenti Fatmir Sejdiu ka thënë se shihet qartë që protestat në veri janë të dhunshme dhe të udhëhequra nga bandat e njohura...
  Lajme29 Maj 2023
  Ministria e Punëve të Jashtme e Austrisë i ka dënuar fuqishëm sulmet e dhunshme ndaj ushtarëve të KFOR-it, pjesëtarëve të EULEX-it dhe...
  Lajme29 Maj 2023
  Shefja e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh, ka thënë se është e alarmuar nga dhuna në veri të Kosovës dhe veprimet e mëparshme gjatë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.