×
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Punëtorët nga Azia mbushin boshllëkun në Kosovë, ekspertët druajnë se ikja e kosovarëve do të vazhdojë

  FrontOnline
  10 Shtator 2023

  Tregu i punës në Kosovë kohëve të fundit po përballet me një mungesë të theksuar të fuqisë punëtore. Kjo për shkak se shumë të rinj po e braktisin vendin.

  Kështu thuhet në një studim të Aleancës Kosovare të Bizneseve. Sipas të dhënave nga tereni, qindra vende pune të mbetura bosh në shumë sektorë, po plotësohet nga shtetas të huaj.

  “Kanë ardhur punëtor nga Bangladeshi, India. Deri më tani janë mbi 500 punëtorë që kanë ardhë dhe trendi për me ardhë është në rritje. Nuk ka sektor të caktuar që nuk ka, qoftë në sektorin e ushqimor, qoftë sektori ndërtimor, i bujqësisë, të gjitha këto sektore janë duke punësuar këtë fuqi punëtore e cila për momentin është një zgjedhje e shpejtë por, në afat gjatë është një zgjedhje e keqe sepse kjo na rrezikon që të ndryshojë në të ardhmen e demografisë se popullatës së Kosovës, për arsye se të rinjtë tonë po ikin në Evropë, ndërsa, vendet e zbrazëta po plotësohen me qytetarë të vendeve të Azisë”, tha për RTV 21 kryetari i AKB-së, Agim Shahini.

  Mungesa e punëtorëve mund të theksohet edhe më shumë, pas një janarit 2024, kur pritet të ndodh liberalizimi i vizave për Kosovën, druajnë pronarët e bizneseve.
  Profesori Bedri Statovci, i cili ka një lokal gastronomie, thotë se tashmë biznesi i tij po funksionon me një numër të kufizuar punëtorësh.

  ”Ju e dini se trendi i ikjes është masiv, për mua është edhe shqetësues. Me ju thanë të drejtën edhe këta që i kemi, nuk është e sigurt dita e nesërme sepse si të ju lejohet ndonjë vizë apo të iu mundësohet ndonjë kanal i ikjes ose largimit nga Kosova, edhe ata pa lajmëruar fare, vetëm kur na lajmërojnë nga një shtet nga Kroacia, Sllovenia ose nga ndonjë shtet tjetër, na kemi arrit këtu”, deklaroi Bedri Statovci, profesor.

  Profesori universitar, Muhamet Mustafa, thotë se sektori privat ka ngecur me pagat dhe nuk është vend atraktiv për punësim.

  Sipas tij, kjo është arsyeja që Kosovën po e braktisin shumë qytetarë.

  ”Derisa nuk rregullohet tregu i punës, deri të bahet një balancim i kërkesës, ofertës në tregun e punës dhe derisa të detyrohen patjetër edhe spitalet po edhe MSH edhe arsimit edhe sektori privat ka me u detyrua me i rritë pagat, sepse nuk mundet ndryshe me gjet punëtorë, me gjet punëtorë me 250 euro, ajo ka vdekur. Duhet të shkojnë pagat mbi 400-500 euro. Në qoftëse dëshiron me mbajt punëtorë ti duhesh me ndryshua rrënjësisht…”, tha Mustafa.

  Sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës, gjetjet e vitit 2022 tregojnë se nga 38.6% e popullsisë që është ekonomikisht aktive, 12.6% janë të papunë.

  “Nga popullsia në moshë pune, 61.4 % nuk janë ekonomikisht aktiv, që do të thotë se ata nuk janë të punësuar dhe nuk kanë qenë aktiv në kërkim të punësimit. Nga 38.6 % (461 894 persona) e popullsisë, që është ekonomikisht aktive, 12.6 % (58 081 persona) janë të papunë. Sipas raporti të punësimit ndaj popullsisë (shkalla e punësimit), 33.8 % (403 813 persona) janë të punësuar.”

  Sipas Ministrisë së Punëve të Brendshme, vetëm në gjashtëmujorin e parë të këtij viti mbi 1 mijë e 500 persona kanë hequr dorë nga shtetësia e Kosovës.

  Njoftimi i KEDS: Nesër në këto zona do të ketë punime
  Nga Rubrika
  Ekonomi30 Shtator 2023
  Kryeministri Albin Kurti, ka thënë se ekonomia e vendit ka shënuar progres të pa parë në historinë e Kosovës, sipas tij, mesatarja...
  Ekonomi29 Shtator 2023
  Ministri i Financave Hekuran Murati ka bërë të ditur se deri  më tani, janë mbi 45 mijë familje që kanë aplikuar për...
  Ekonomi27 Shtator 2023
  Ministri i Financave, Hekuran Murati, nuk ka dhënë informata se kur do t’i marrin policët shtesat për rrezikshmëri. Në konferencë për medie...
  Të tjera
  Lajme02 Tetor 2023
  Të dielën dyshohet se është kryer vjedhje në banesën e ministres së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, lidhur me rastin policia...
  Lajme02 Tetor 2023
  Nënkryetari i LDK-së, Anton Quni theksoi se në fillim numri i armatimit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës numërohej në gishta, por siç...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ish-prokurori, Sylë Hoxha, ka thënë në Pressing të T7, se pasi janë hapur hetimet për Milan Radojçiqin, ka pranuar informacione më vonë...
  Lajme02 Tetor 2023
  Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Forcat ukrainase kanë arritur që me dronët kamikaz, të godasin rëndë veturat dhe pozicionet mbrojtëse të ushtrisë ruse në afërsi të Soledarit....
  Lajme02 Tetor 2023
  Drejtoresha e Klinikës Plastike ,Violeta Zatriqi, ka njoftuar të gjitha gratë të cilat janë operuar nga kanceri i gjirit mund të rikonstruktojnë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.