×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Publikohen pamje të reja të shkatërrimit të zyrës “ndërlidhëse” mes dy Koreve

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  Është publikuar videoja e re e momentit kur Koreja e Veriut hedh në erë dhe shkatërron plotësisht zyrën ndërlidhëse mes dy Koreve, që gjendjet në qytezën Kaesong.

  Mediat e atjeshme jo shumë pas detonimit kanë bërë të ditur se nga shpërthimi i madh dhe tymi i zi që ngritej në qiell, kanë raportuar menjëherë duke menduar se bëhet fjalë për ndonjë sulm.

  Një burim i ushtrisë në Seul ka bërë të ditur për Reuters se një ditë më herët kanë shënjuar objektin duke udhëzuar stafin të largohet nga zyra, e ushtarët jug-korean e kanë ndjekur momentin e shpërthimit përmes kamerave.

  Tensionet mes dy shteteve janë rritur që kur aktivistët e Koresë së Jugut dhe dezertorët e Koresë së Veriut, kishin dërguar 50 mijë fletushka në shtetin komunist përmes të cilave kritikonin liderin Kim Jong-un për shkelje të drejtave të njeriut në vendin më të izoluar në botë.

  Në anën tjetër Koreja e Jugut ka paralajmëruar se do të kundërpërgjigjet, nëse fqinji i saj vazhdon të provokoj dhe të nxit tensione të panevojshme.

  Vedat Bajrami banori më i ri në Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  I dyshuari i pestë për vrasjen e dyfishtë në Maqedoni, Ljupço Palevski, është arrestuar nga policia e Turqisë, përcjell Telegrafi Maqedoni. Informacionet...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi. Politikanja...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Izraeli ende nuk e ka shkatërruar Hamasin, edhe pse është zotuar për këtë. Të paktën 5 mijë militantë të Hamasit janë vrarë,...
  Të tjera
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Prokuroria Themelore në Prishtinë, në dosjen e dorëzuar në Gjykatën Themelore në Prishtinë më 2 dhjetor 2023, tregon veprimet që pretendohet se...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Konkurrenti i Big Brother VIP Kosova, Lumbardhi nuk është ndjerë mirë gjatë mbrëmjes së sotme. Ai ka pasur dhimbje stomaku, derisa në...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Konkurrentja e re e Big Brother VIP Kosova, DJ Miss Rose ka zhvilluar një bisedë me Ilirianën. Mes një bisede disa minutëshe,...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Kosova është renditur pothuajse në vendet e fundit në rezultatin e testit PISA për vitin 2022. Ajo është renditur në vendin e...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Presidentja Vjosa Osmani ka takuar Mbretin dhe Mbretreshën e Lesotos në Dubai në kuadër të Konferencës së Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla Schwarz ka pritur në takim delegacionin nga Asambleja Parlamentare e Këshillit...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.