[wp-story]

Lajme

Publikohen fotografi nga ngjarja ku morën pjesë së bashku Vjosa Osmani e Albin Kurti

Publikohen fotografi nga ngjarja ku morën pjesë së bashku Vjosa Osmani e Albin Kurti
14:08 | 02 Korrik 2020

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani dhe kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje janë parë së bashku në shënimin e përvjetorit të Deklaratës së 2 Korrikut.

Ish-zëvendëskryeministri Haki Abazi ka publikuar fotografi ku Osmani e Kurti shihen në sheh pranë objektit të qeverisë në aktivistetin e mbajtur në nder të kësaj dite.

Deklarata e 2 Korrikut, e miratuar nga 114 delegatët e asaj kohe ishte akti politik dhe juridik me të cilin Kosova përfundimisht nuk pranoi t’i nënshtrohej hegjemonisë dhe i hapi udhë artikulimit të shtetësisë së Kosovë.

1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj

Të tjera