×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Publikohen detaje nga telefonata e parë e Bidenit me homologun kinez

  FrontOnline
  11 Shkurt 2021

  Presidenti amerikan Joe Biden ka ngritur çështjen e abuzimeve të të drejtave të njeriut në Xinjiang gjatë thirrjes së tij të parë me homologun kinez Xi Jinping, njoftoi Shtëpia e Bardhë.

  Biden gjithashtu i bëri presion Xi mbi tregtinë, shtypjen në Hong Kong dhe tensionet e vazhdueshme me Tajvanin.

  Sipas televizionit shtetëror kinez, Xi paralajmëroi Biden marrëdhëniet e këqija do të ishin një katastrofë për të dyja vendet.

  Tensionet janë rritur në kohët e fundit, rreth tregtisë, spiunazhit dhe pandemisë.

  Marrëdhënia Kinë-SHBA është thelbësore për të dy palët dhe botën më të gjerë, me Pekinin në mënyrë të përsëritur duke i bërë thirrje administratës së re në Ëashington për të përmirësuar marrëdhëniet të cilat ishin përkeqësuar nën Donald Trump.

  Thirrja erdhi pak përpara Vitit të Ri Hënor, në atë që po shihet si një gjest i vullnetit të mirë.

  Pas thirrjes, Biden shkroi në Tëitter: “Unë i thashë atij se do të punoj me Kinën kur të përfitojë nga populli amerikan”.

  Në një deklaratë, Shtëpia e Bardhë tha se presidenti kishte “nënvizuar shqetësimet e tij thelbësore në lidhje me praktikat e detyrueshme dhe të padrejta ekonomike të Pekinit, shtypjen në Hong Kong, abuzimet e të drejtave të njeriut në Xinjiang, dhe veprime gjithnjë e më këmbëngulëse në rajon, duke përfshirë ato ndaj Tajvanit”.

  Kina akuzohet nga grupet e të drejtave për arrestimin e më shumë se një milion ujgurëve në ato që shteti i quan “kampe të riedukimit” në provincën Xinjiang.

  Ka prova që ujgurët – një komunitet pakicë kryesisht myslimane – që përdoren për punë të detyruar dhe se gratë sterilizohen me force, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

  Kina mohon raportet.

  Gjiganti zviceran “Lika Group” synon ta zbukurojë Prishtinën (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Policia spanjolle ka thënë të shtunën se ka arrestuar tre hakerë prorusë, të dyshuar për kryerje të sulmeve kibernetike me qëllime terroriste,...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Politikania ukrainase e ekstremit të djathtë dhe ish-deputetja, Irina Farion vdiq në spital nga plagët e marra në atentat pasi një sulmues...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është duke bërë thirrje për luftë kundër HIV-it dhe stigmës rreth tij, pak para një konference ndërkombëtare...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se trupi i Faton Hajrizit, të vrarë nga policia serbe duhet të kthehet...
  Lajme20 Korrik 2024
  Agim Musliu nga instituti “Octopus” ka shkruar për atë që ka ndodhur në Serbi përgjatë këtyre tre ditëve, ku një polic serb...
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka vizituar Festivalin Anibar që po mbahet në komunën e Pejës. Kurti qëndroi në Galerinë e Arteve...
  Lajme20 Korrik 2024
  Faton Hajrizi intervistën e fundit televizive e kishte dhënë para 10 muajve. Në të ai kishte rrëfyer se si ishte burgosur, e...
  Lajme20 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Islandës, Bjarni Benediktsson, ku tha se ishte pikërisht Islanda, vendi që i...
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.