×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Pse sheqeri ju dëmton lëkurën?

  FrontOnline
  17 Shtator 2023

  Ngrënia e tepërt e sheqerit mund të bëjë kërdi në shëndetin e lëkurës tuaj, duke luajtur një rol në zhvillimin ose përkeqësimin e kushteve të lëkurës si psoriasis dhe aknet.

  Tejkalimi i sheqerit mund të shkaktojë edhe shenja të plakjes së parakohshme si vija të holla dhe varje.

  Kjo është në krye të rritjes potenciale të rrezikut tuaj për sëmundje si diabeti i tipit 2 dhe sëmundjet e zemrës.

  Kur bëhet fjalë për plakjen, sheqeri ka një efekt të veçantë në lëkurë përmes një procesi të quajtur glikacion.

  Glikimi është një proces me të cilin molekulat e sheqerit lidhen me proteinat, lipidet ose acidet nukleike.

  Poashtu ngrënia e tepërt e sheqerit mund t’iu shkaktojnë akne në fytyrë dhe trup.

  Dyfish n’plus me ArtMotion
  Nga Rubrika
  Lifestyle26 Shtator 2023
  Dashi Zemërgjerësia do të shënjojë jetën tuaj në çift. Edhe pse në disa momente mund të keni ndonjë dyshim, kjo nuk do...
  Lifestyle25 Shtator 2023
  E folura në gjumë është një nga fenomenet më interesante në organizmin e njeriut. Pavarësisht se shumë njerëz në botë flasin në...
  Lifestyle25 Shtator 2023
  Dashi Do futeni ne një faze te re sot ne jetën tuaj ne çift. Marrëdhënia me partnerin do ketë goxha përmirësime. Mundohuni...
  Të tjera
  Vip26 Shtator 2023
  Ish-ylli i WWE, Hulk Hogan u martua për herë të tretë gjatë fundjavës pasi kurorëzoi dashurinë me Sky Daily në Clearwater të...
  Lajme26 Shtator 2023
  Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon ka reaguar pas videos së publikuar nga ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla, ku...
  Lajme26 Shtator 2023
  Kryetari i NISMA-së, Fatmir Limaj, ka bërë të ditur se sot bashkë me bashkëpuntoriët e tij ka ngushëllyer familjen e heroit më...
  Sport26 Shtator 2023
  Nico Williams është bërë një nga emrat më të lakuar nga top klubet evropiane. Sulmuesi i talentuar spanjoll është futur në vitin...
  Vip26 Shtator 2023
  Efin do të kishim mundësi ta shihnim edhe në filmin “Në kuadër të dashuri” të luajë krah Olta Gixharit dhe Luiz Ejllit,...
  Lajme26 Shtator 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka reaguar sot pasi Beogradi zyrtar ka shpallur të mërkurën ditë zie, pas sulmit terrorist në Kosovë,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.