×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Pse nuk duhet të pini lëng portokall të shtrydhur në mëngjes

  FrontOnline
  23 Nëntor 2021

  Shpesh në ekranet e vogla mund të shohim skena të mëngjesit perfekt, pjesë e pazëvendësueshme e të cilave është një gotë portokalli e shtrydhur. Megjithatë, a është ajo me të cilën duhet ta nisim ditën?

  Duke u rritur, shumë herë kemi pasur mundësinë të dëgjojmë se sa e rëndësishme është vitamina C për trupin tonë. Megjithatë, mëngjesi nuk është koha më e mirë për ta futur këtë vitaminë në trupin e njeriut.

  Kur pini lëng portokalli ose ndonjë lëng tjetër, sheqeri prej tij ngre nivelin e serotoninës (hormoni i lumturisë), i cili ju bën të lumtur për një kohë të shkurtër. Megjithatë, për shkak të veprimit të insulinës, e cila aktivizohet gjatë marrjes së lëngut, së shpejti do të ketë rënie të sheqerit dhe energjisë. Kjo është edhe arsyeja pse konsumimi i lëngjeve të frutave në mëngjes nuk është zgjidhja më e mirë.

  Gjëja e parë që merrni në trup në mëngjes ndikon drejtpërdrejt në neurotransmetuesit tuaj dhe mënyrën se si do të funksionojë truri juaj. Prandaj, është shumë e rëndësishme të merrni drithëra dhe arra me vaktin tuaj të mëngjesit, dhe vetëm ujë si pije.

  Ndërsa sheqeri në lëngjet 100 për qind të frutave gjendet natyrshëm – nuk shtohet, si në rastin e lëngjeve industriale, mënyra se si trupi përpunon dhe reagon ndaj këtij sheqeri është në thelb e njëjtë, thotë hulumtimi i JAMA Network Open.

  Shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se megjithëse lëngjet e frutave mund të mos jenë aq të dëmshëm sa lëngjet me sheqer, ato sigurisht nuk janë aq të shëndetshme – lëngu i portokallit përmban kalori, pothuajse të gjitha janë nga sheqeri.

  Pa asnjë lëndë ushqyese që ngop dhe ngadalëson tretjen, si fibrat, yndyrat e shëndetshme ose proteinat, lëngu i portokallit mund të shkaktojë rritje dhe ulje të sheqerit në gjak, gjë që mund të çojë në shtim në peshë në të njëjtën mënyrë si pijet me gaz, sipas studimit JAMA./FrontOnline/

  Falja e Fitër Bajramit në “Haxhi Ibrahim Devolli” në Pejë, festë me tekbire e ilahi
  Nga Rubrika
  Lajme20 Korrik 2024
  A po i pastroni fëmijët tuaj më shpesh sesa duhet? Udhëzimet për t’i mbajtur fëmijët tuaj të pastër ndryshojnë shumë pasi rriten...
  Lifestyle19 Korrik 2024
  Gjatë ditëve të ftohta, të gjithë përballemi me dhimbje të fytit. Në vend që të marrim ilaçe që zvogëlojnë imunitetin natyror të...
  Lifestyle19 Korrik 2024
  Dashi Mos u përfshini shumë nga ankthi, pasi në të kundërt rrezikohet që tensionet t’iu shpërqendrojnë. Parashikohet një e premte mjaft e...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se trupi i Faton Hajrizit, të vrarë nga policia serbe duhet të kthehet...
  Lajme20 Korrik 2024
  Agim Musliu nga instituti “Octopus” ka shkruar për atë që ka ndodhur në Serbi përgjatë këtyre tre ditëve, ku një polic serb...
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka vizituar Festivalin Anibar që po mbahet në komunën e Pejës. Kurti qëndroi në Galerinë e Arteve...
  Lajme20 Korrik 2024
  Faton Hajrizi intervistën e fundit televizive e kishte dhënë para 10 muajve. Në të ai kishte rrëfyer se si ishte burgosur, e...
  Lajme20 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Islandës, Bjarni Benediktsson, ku tha se ishte pikërisht Islanda, vendi që i...
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.