Bota/Rajoni

Pse më shumë të rinj po infektohen me coronavirus?

Pse më shumë të rinj po infektohen me coronavirus?
20:59 | 25 Gusht 2020

Një numër në rritje i të rinjve tani po infektohen me coronavirusin e ri, me grupe të rasteve që shfaqen në vende të ndryshme pasi vendet kanë lehtësuar kufizimet dhe kanë hequr bllokimet.

Sipas Al Jazeera, përcjell Telegrafi, midis shkurtit dhe korrikut, pati një rritje në përqindjen e individëve të moshës midis pesë dhe 24 vjeç të infektuar, sipas një analize të gjashtë milionë rasteve – nga më shumë se 23 milionë infeksione totale në të gjithë botën – raportuar në OBSH nga vendet anëtare.

Midis të dhënave në dispozicion të këtyre gjashtë milionë rasteve, një e treta e të cilave ishin nga Shtetet e Bashkuara, përqindja e personave të infektuar të moshës pesë deri në 14 vjeç u rrit nga 0.8 për qind në 4.6 për qind, ata të moshës 15 deri në 24 vjet u rritën nga 4.5 në 15 për qind.

Maria Van Kerkhove, drejtues teknik e OBSH-së për COVID-19, tha se zhvendosja e pandemisë në drejtim të demografisë më të re ishte një shenjë “shqetësuese”.

“Të rinjtë kanë tendencë të kenë sëmundje të butë ose janë asimptomatikë, gjë që është e mirë për ta, por shumë prej tyre jetojnë me individë më të moshuar ose të prekshëm… dhe nëse kemi më shumë njerëz të rinj të infektuar, ata kanë mundësinë të infektojnë dikë tjetër, i cili është pjesë e një grupi të prekshëm dhe ne e dimë se njerëzit e tillë kanë më shumë të ngjarë të kenë sëmundje të rëndë ose të vdesin”, ka thënë ajo për Al Jazeera.

Sipas shkrimit në fjalë, një numër i shpjegimeve të mundshme po kontribuojnë në këtë prirje, vuri në dukje Van Kerkhove, përfshirë rihapjen e shoqërive pas muajsh të të ashtuquajturit “bllokim”, me njerëzit që kthehen në rutinën e tyre normale.

“Me hapjen e shoqërive, ka një ndryshim në sjelljen tonë. Më shumë njerëz që dalin nga shtëpitë, kthehen në punë, marrin pjesë në ngjarje sociale… kështu që ka pasur një ndryshim të fundit në sjelljen tonë, e cila po ekspozon më shumë njerëz të rinj ndaj virusit”, ka theksuar ajo.

Një arsye tjetër është ndryshimi në strategjinë e mbikëqyrjes.

Mbikëqyrja e hershme për sëmundje të reja, përfshirë COVID-19, fillimisht përqendrohet në raste më të rënda, por tani vendet kanë rritur testimin dhe po shohin përtej rasteve të rënda.

‘Jo të pathyeshëm’

Edhe pse të moshuarit kanë një rrezik më të madh të sëmundjes së rëndë nga COVID-19 – sëmundja e shkaktuar nga coronavirusi i ri – OBSH ka përsëritur se të rinjtë nuk janë “të pathyeshëm”.

Muajin e kaluar, shefi i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se goditja e fundit në raste në disa vende ishte pjesërisht për shkak të të rinjve “injoronin gjërat poshtë hemisferës verore”.

Në Korenë e Jugut, për shembull, dhjetëra raste të reja në maj u lidhën me një rreth të njohur të jetës së natës të kryeqytetit, Seul, të mbushur me bare, klube të natës dhe restorante.

Një shpërthim i ngjashëm është raportuar në vendet e natës dhe industrinë e argëtimit në Japoni.

Disa kolegje në SHBA gjithashtu kanë raportuar raste midis studentëve që nga kthimi i tyre në kampuse.

Ndërkohë, foto dhe video të qarkulluara gjerësisht të një feste masive pishinash në fillim të këtij muaji ku morën pjesë mijëra njerëz në qytetin kinez Wuhan, ku virusi u shfaq për herë të parë dhjetorin e kaluar, kanë ngjallur polemika.

OBSH ka theksuar që imazhe të ngjashme janë ndarë në një numër vendesh të tjera, përcjell Telegrafi.

Çfarë duhet të bëjnë të rinjtë?

Van Kerkhove tha se të rinjtë ishin “absolutisht kritikë” për të ndihmuar për të sjellë pandeminë nën kontroll përmes veprimeve të tyre, zërit dhe udhëheqjes.

“Është e rëndësishme të vazhdoni të merrni të gjitha “masat paraprake të rekomanduara – të ruani distancën fizike, të lani shpesh duart, të vishni maskë kur nuk jeni në gjendje të mbani një distancë – dhe të vlerësoni rreziqet para se të dilni”, tha ajo.

Të rinjtë duhet të marrin pjesë në gjurmimin e kontaktit dhe të shmangin: mjediset e mbushura, hapësirat e mbyllura dhe kontaktin e ngushtë.

Ndërkohë, teknologjia u ka lejuar njerëzve të qëndrojnë të lidhur dhe të shoqërohen me miqtë dhe të dashurit e tyre gjatë mbylljeve.

Pandemia ka frymëzuar gjithashtu disa nisma rinore dhe risi për të ndihmuar në frenimin e përhapjes së COVID-19.

Kështu, OBSH ka punuar me grupet e të rinjve për të marrë mesazhe pozitive në lidhje me mënyrën se si secili nga ne mund të jetë menaxheri ynë i rrezikut dhe të minimizojë rrezikun tonë nga infeksioni.

Në mars, studentët e mjekësisë nga më shumë se 100 vende të ndryshme filluan një lëvizje globale në internet, #MoreViralThanTheVirus (MVTTV), për të luftuar dezinformimin rreth COVID-19 në më shumë se 50 gjuhë dhe për të fuqizuar të rinjtë.

Që nga fillimi i saj, nisma ka arritur në më shumë se 1.5 milion njerëz dhe vazhdon të rritet.

“Unë besoj se si student i mjekësisë, ne kemi një përgjegjësi shoqërore për të edukuar bashkëmoshatarët tanë (të rinjtë) për mesazhet kryesore të OBSH-së, adresimin e qëndrimeve shqetësuese të të rinjve dhe korrigjimin e çdo keqinformimi dhe dezinformimi midis grupmoshave tona të ndryshme”, ka thënë themeluesi i MVTTV, Ian Soh për Al Jazeera.

“Pa dyshim, këto janë me të vërtetë periudha të vështira për të gjithë, por në thelb është gjithashtu një mundësi për të gjithë ne që të bashkojmë përpjekjet tona”.

Black Friday –  Eja dhe ndaj emocionet e zbritjes ekstreme në Comodita Home

Të tjera