[wp-story]

Lifestyle

Pse japonezët ulen në dysheme ndërsa hanë ushqim?

Pse japonezët ulen në dysheme ndërsa hanë ushqim?
15:47 | 06 Prill 2021

Ne ulemi në punë, pastaj në një makinë ose transport publik gjatë rrugës për në shtëpi, dhe pastaj ulemi përsëri ndërsa darkojmë… Dhe shumica e familjeve në Japoni hanë ndërsa janë ulur në dysheme. Dhe kjo mënyrë e të ngrënit padyshim se ka qenë e pranishme para shumë viteve edhe në familjet shqiptare, sidomos ato që kanë jetuar në zona rurale. Po këtu lindë pyetja, janë japonezët apo ne ata që e kanë aplikuar këtë mënyrë të të ngrënit. Por meqenëse ne kemi avancuar në këtë drejtim, japonezët vazhdojnë me këtë traditë edhe në ditët e sotme. Dhe kjo duket se është shumë e dobishme. Këto janë përfitimet e të ngrënit ulur në dysheme:

Ndihmon tretjen

Kur uleni në dysheme me këmbë të kryqëzuara dhe hani, ju bëni joga në të njëjtën kohë. Ky pozicion i këmbëve quhet pozimi “i lehtë” ose Sukhasana, dhe besohet se rrit rrjedhjen e gjakut në stomak, duke ju ndihmuar të tretni lehtë ushqimin dhe të merrni më shumë vitamina dhe lëndë ushqyese. Kur anoni përpara për të hequr ushqimin nga pjata dhe më pas ktheheni në pozicionin fillestar për ta gëlltitur atë, ju forconi muskujt në stomak, gjë që mund të parandalojë fryrjen e barkut.

Mund t’ju ​​ndihmojë të humbni peshë

Ulur në dysheme ndërsa hani ndihmon nervin tuaj vagus të funksionojë më mirë. Kur sistemi juaj tretës lëshon një hormon të quajtur leptin, ai i dërgon një sinjal nervit vagus se jeni të ngopur dhe funksionimi i duhur i këtij nervi mund t’ju ​​parandalojë nga mbingopja.

Ju bën më fleksibël

Nëse uleni në karrige për një kohë të gjatë, shpina mund të fillojë të lëndohet shumë shpejt dhe mund të shtrini disqet në shtyllën kurrizore. Nga ana tjetër, ulur në dysheme shtrin gjunjët dhe ijët. Ky pozicion forcon shpinën dhe shpatullat.

Ky pozicion mund t’ju ndihmojë të jetoni më gjatë

Nëse lehtë mund të ngriheni nga ky pozicion këmbëkryq, pa ndonjë mbështetje, shanset janë të mëdha që të mund të jetoni më gjatë. Rezulton se ulja në dysheme ndërsa hani dhe ngriheni disa herë në ditë është një nga mënyrat më të lehta për të shtuar vite shtesë në jetën tuaj.

 

I mban nyjat tuaja të shëndetshme

Kur uleni në një karrige për një kohë të gjatë, ijët tuaja ngurtësohen. Ulur në dysheme ju lejon të shtrini ijët dhe këmbët, duke i bërë nyjat tuaja më fleksibël. Pozicionet e ulura si mbledhje i bëjnë muskujt tuaj të funksionojnë edhe kur jeni duke pushuar, pasi ato ju inkurajojnë të angazhoni muskuj që nuk janë aktiv ndërsa jeni ulur në një karrige.

Përmirëson sjelljen tuaj

Kjo ju inkurajon të angazhoni muskujt tuaj thelbësorë, gjë që nga ana tjetër përfiton sjelljen tuaj.

 

Ju qetëson mendjen

Joga që bëni ndërsa jeni ulur në dysheme ju qetëson mendjen. Kur mendja juaj është e qetë, ju mund të shijoni më shumë ushqim dhe të hani derisa të ngopeni./FrontOnline/

 

“Petrol Company” ul çmimet për 15 %. Ja sa kushton një litër naftë

Të tjera