×
 • Lajme
 • Lajme

  PSD hedh letër higjienike para MSH-së, dhe vendos fotografi për kushtet në spitale

  FrontOnline
  19 Shtator 2023

  Partia Socialdemokrate ka organizuar një aksion simbolik para Ministrisë së Shëndetësisë për të ngritur shqetësimet e tyre në lidhje me gjendjen aktuale të sistemit shëndetësor në vend.

  Në këtë aksion, ata kanë hedhur letra higjienike në oborrin e Ministrisë dhe kanë vendosur fotografi për të ilustruar kushtet në spitale.

  Donjetë Demolli, përfaqësuese e Partisë Socialdemokrate, ka deklaruar se ministri i Shëndetësisë nuk ka dal nga zyra e tij për të marrë masa konkrete për përmirësimin e situatës në shëndetësi.

  Kjo është arsyeja pse ata kanë sjellë fotografi për t’i bërë të ditur publikut se çfarë po ndodh në spitale.

  Demolli ka theksuar se gjendja në spitale është shqetësuese dhe qytetarët mund të jenë në rrezik për shkak të kushteve të këqija të ofruara në vend se të marrin shërbim shëndetësor cilësor.

  Ajo gjithashtu ka shtuar se ende nuk është lëshuar tenderi për mirëmbajtjen e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës dhe spitaleve të tjera.

  “Ministri nuk ka përgatitur tenderin për mirëmbajtjen e QKUK-së dhe spitaleve. Nëse infrastruktura në këto institucione është e keqe, nuk mund të presim përmirësime të menjëhershme. Ka nevojë për shumë ndërhyrje, ka mungesë të barnave dhe aparaturave. Ministri duket se po përqendrohet në fuqizimin e spitaleve private, ku ka punuar më parë përmes udhëzimeve administrative”, ka deklaruar Demolli.

  Formula 1 vjen në Artmotion më "i çmendur" se kurrë
  Nga Rubrika
  Lajme02 Tetor 2023
  Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Igli Hasani ka deklaruar në seancën e Parlamentit shqiptar se sulmi i grupeve terroriste serbe në veri...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ministri federal gjerman i Bujqësisë, Cem Özdemir në prag të vizitës së tij në Kosovë ka deklaruar se Kosova sërish është nën...
  Të tjera
  Lajme02 Tetor 2023
  Të dielën dyshohet se është kryer vjedhje në banesën e ministres së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, lidhur me rastin policia...
  Lajme02 Tetor 2023
  Nënkryetari i LDK-së, Anton Quni theksoi se në fillim numri i armatimit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës numërohej në gishta, por siç...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ish-prokurori, Sylë Hoxha, ka thënë në Pressing të T7, se pasi janë hapur hetimet për Milan Radojçiqin, ka pranuar informacione më vonë...
  Lajme02 Tetor 2023
  Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Forcat ukrainase kanë arritur që me dronët kamikaz, të godasin rëndë veturat dhe pozicionet mbrojtëse të ushtrisë ruse në afërsi të Soledarit....
  Lajme02 Tetor 2023
  Drejtoresha e Klinikës Plastike ,Violeta Zatriqi, ka njoftuar të gjitha gratë të cilat janë operuar nga kanceri i gjirit mund të rikonstruktojnë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.