×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Protestuesit në Francë e gjuajnë me ngjyrë të kuqe Ministrinë e Shëndetësisë

  FrontOnline
  20 Qershor 2020

  Protestuesit francezë të shtunën e kanë gjuajtur me ngjyrë të kuqe Ministrinë e Shëndetësisë së këtij shteti, për të simbolizuar gjakun e atyre të cilët kanë vdekur nga COVID-19 dhe kundër kushteve të dobëta të punonjësve shëndetësorë në sektorin publik.

  “Me vite të tëra, punonjësit shëndetësorë na kanë paralajmëruar se nuk kanë burime të mjaftueshme sa i përket stafit, shtretërve dhe pajisjeve, në mënyrë që njerëzit të marrin kujdesin e duhur”, tha Aurelie Trouve, zëdhënëse e grupit aktivist Attac që ishte prapa protestës, raporton Reuters.

  Ata gjithashtu vendosën një medalje gjigande ku shkruante “Medalja e Përbuzjes” në shkallët e Ministrisë së Shëndetësisë, për të theksuar dështimin e qeverisë në përfilljen e brengave të punonjësve mjekësorë.

  Qeveria e Presidentit Emanuael Macron ka vendosur të paguajë një bonus prej 1,500 eurove për punonjësit shëndetësorë në sektorin publik, si mirënjohje për rolin e tyre gjatë pandemisë.

  Sidoqoftë shumica e punonjësve në këtë sektor ndihen se qeveria duhet të bëjë më shumë për ta, ku javën që shkoi u mbajt një protestë nga ana e punonjësve mjekësorë ku edhe shpërtheu dhuna.

  Importuesi nga SHBA-ja: Devolli Corporation me standarde amerikane
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Korrik 2024
  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, tha se vendimi i tij për t’u tërhequr nga gara për rizgjedhje, ka qenë “gjëja...
  Bota/Rajoni23 Korrik 2024
  Zëvendëspresidentja amerikane Kamala Harris ka festuar sigurimin e mjaftueshëm të miratimeve të delegatëve për të fituar nominimin presidencial demokrat. “Sonte, jam krenare...
  Bota/Rajoni22 Korrik 2024
  Shumë sondazhe në javët e fundit treguan se Kamala Harris performoi pak më mirë se Presidenti Biden në një garë hipotetike mes...
  Të tjera
  Lajme23 Korrik 2024
  Pas dyshekëve, produkti i dytë më i eksportuar në Amerikë gjatë vitit që lamë pas janë artikuj të veshjeve për burra dhe...
  Lajme23 Korrik 2024
  Prokuroria Speciale e Kosovës, dje bëri të ditur se edhe sot do ta intervistojë ministren e Drejtësisë, Albulena Haxhiu. Sipas PSRK-së, intervistimi...
  Ekonomi23 Korrik 2024
  Dyshekët e prodhuar në Kosovë janë produkti kryesor që  eksportohet nga Kosova në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) së paku gjatë...
  Bota/Rajoni23 Korrik 2024
  Zëvendëspresidentja amerikane Kamala Harris ka festuar sigurimin e mjaftueshëm të miratimeve të delegatëve për të fituar nominimin presidencial demokrat. “Sonte, jam krenare...
  Lajme23 Korrik 2024
  Moti sot parashihet të jetë kryesisht me diell. Vranësirat më të fokusuara parashihen përreth relievit malor. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet...
  Lajme22 Korrik 2024
  E pandehura pranoi SMS në 3 të mëngjesit pastaj e çoi me veturë në Drenas- çfarë ndihme iu ofrua Faton Hajrizit pas...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.