[wp-story]

Bota/Rajoni

Protestë kundër Netanyahut në Jerusalem

Protestë kundër Netanyahut në Jerusalem
23:56 | 12 Shtator 2020

Mijëra qytetarë kanë protestuar sonte në Jerusalem, kundër kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu.

Siç raportojnë mediat izraelite, të cilat i përcjell edhe AP-ja, diku rreth 10,000 qytetarë sot kanë bllokuar qytetin.

Protestat erdhën si pasojë e deklaratave për korrupsion nga Netanyahu dhe për trajtimin që ia bëri qeveria pandemisë me COVID-19.

Turma u mblodh para rezidencës së Netanyahut, duke fryrë me vuvuzela e filikaqa dhe duke valëvitur flamurin e duke bërë thirrje që ai të japë dorëheqje.

Me një popullsi prej rreth 9 milionë banorë, në Izrael janë raportuar 150,000 të infektuar me koronavirus e mbi 1,000 të vdekur.

“M Sillosi” S’ka nëvojë për panik, grurë ka me bollëk

Të tjera