Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Protestat në Francë, i vihet flaka bashkisë historike të Bordosë

  FrontOnline
  24 Mars 2023

  Bashkisë së Bordosë i është vënë zjarri nga protestuesit në Francë. Më shumë se një milion njerëz dolën në rrugë në të gjithë Francën të enjten, shkruan BBC.

  Policia hodhi gaz lotsjellës ndaj protestuesve në kryeqytet dhe mbi 450 persona u arrestuan në të gjithë vendin.

  Demonstratat u nxitën nga legjislacioni që rrit moshën e pensionit me dy vjet, ku shkon në 64 vjeç. Janë planifikuar protesta  në qytetin jugperëndimor të Bordosë, ku zjarri përfshiu derën e përparme të bashkisë të enjten në mbrëmje pas një dite protestash dhe përleshjesh.

  Nuk ishte e qartë se kush ishte përgjegjës për zjarrin, i cili u shua shpejt nga zjarrfikësit.

  Trazirat gjithashtu ndërprenë udhëtimin me tren, rafineritë e naftës dhe shumë mësues dhe punëtorë në aeroportin Charles de Gaulle të Parisit janë larguar nga puna.

  Në qytetin verior të Rouen-it, një grua e re u pa e shtrirë në tokë pasi kishte pësuar një dëmtim të rëndë në dorë. Dëshmitarët thanë se ajo humbi gishtin e madh pasi u godit nga një granatë e ashtuquajtur “flash-ball” e gjuajtur nga policia për të shpërndarë demonstruesit.

  Përleshje të tjera pati në qytetet perëndimore të Nantes, Rennes dhe Lorient.

  Sindikatat dhe e majta politike e kanë cilësuar ditën si një sukses. Qeveria shpreson që protestat të humbasin vrullin dhe dhuna në rrugë të largojë njerëzit./FrontOnline/

  Getinjo kërkon të largohet nga shtëpia e Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Një tjetër vrasje ka tronditur SHBA-në dhe këtë herë viktimat janë nga e njëjta familje. Prindërit, motra dhe vëllai i Cesar Olalde,...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  “Kina mbështetë përpjekjet e Serbisë për të mbrojtur sovranitetin dhe integritetin territorial”, tha zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme e këtij...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka takuar sot përfaqësuesit e vendeve të QUINT-it, me të cilët ka biseduar për zhvillimet aktuale në...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur sot në takim Zëvendës Sekretarin e Përgjithshëm për Paqe, Siguri dhe Mbrojtje në...
  Lajme30 Maj 2023
  Misioni i EULEX-it ka bërë thirrje që në veri të Kosovës të rivendoset urgjentisht paqja. “Situata e sigurisë atje është ende e...
  Lajme30 Maj 2023
  Zyrtari paralel i komunës së Zveçanit, Dragan Nedeljkoviq, në një prononcim për media sot pretendoi se ka një marrëveshje mes Listës Srpska...
  Lajme30 Maj 2023
  Policia e Kosovës ka njoftuar se situata në veri të vendit momentalisht është e qetë, edhe pse zhvillimet e djeshme kanë bërë...
  Lajme30 Maj 2023
  Kryetarja e Komisionit për Politikë të Jashtme në Parlamentin e Britanisë së Madhe Alicia Kearns, ka folur rreth zhvillimeve të ditës së...
  Lajme30 Maj 2023
  Zëvendës Sekretari Gjeneral për Sigurinë dhe Mbrojtjen e Përbashkët i Bashkimit Europian, Charles Fries ka arritur në Kosovë, pas situatës së krijuar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.